Folklorik ve eğitimsel boyutları ile Manisa yöresi geleneksel meslekleri
Traditional occupations in Manisa region with their folkloric and educational dimensions
- Tez No: 941725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bir milletin hafızasını oluşturan kültürel değerler, toplumsal aidiyeti perçinlemek açısından önemli bir yer tutmaktadır. Geçmiş kuşaklarda edinilen kazanımların gelecek nesillere aktarılması bir milletin özgünlüğünü kaybetmeden devam etmesini sağlar. Manisa, Türk kültür tarihinde uzun bir geçmişi olan ve bu anlamda belleği güçlü bir şehrimizdir. Aynı zamanda modernleşme ve sanayileşmenin kendisini en fazla hissettirdiği yerlerden birisi olan Manisa, Türkiye'de hem gelenek hem de sanayileşmenin bir arada olduğu ender yerleşim yerlerimizdendir. Fakat son zamanlarda gelenek, sanayileşme karşısında artık sıkışmış, kendisine tutunacak el arar duruma gelmiş durumdadır. Kültürel miras hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple Manisa ve yöresinde yaşayan geleneksel meslek ustalarının belirlenerek bunların folklorik ve eğitimsel açısından ele alınması önemli ve gerekli görülmüştür. Manisa merkez ilçeleriyle birlikte 17 ilçesi bulunan büyük bir ilimizdir. Hemen her ilçesinde geleneksel mesleklerimizden hala varlığını sürdürenler bulunmaktadır. Özellikle Manisa merkez, Şehzadeler, Yunus Emre ilçeleri başta olmak üzere, Turgutlu, Akhisar, Kula, Alaşehir, Salihli, Demirci gibi yerlerde hala keçecilik, demircilik, semercilik, nalbantlık, kalaycılık, semercilik, saraçlık, at arabacılığı, çömlekçilik, testicilik gibi birçok geleneksel mesleği icra eden ustaları bulmak mümkündür. Bu çalışmada da belirleyebildiğimiz meslek ustaları ziyaret edilmiş, kendileriyle görüşmeler yapılmış ve elde edilen bulgular folklorik ve eğitimsel açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural values, which constitute the memory of a nation, have an important place in terms of forming the basis of a society's belonging. Transferring the achievements of past generations to future generations enables a nation to continue without losing its originality. Manisa is a city with a long history in Turkish cultural history and a strong memory in this sense. It is also one of the places where modernization and industrialization made itself felt the most with the industrial revolution. It is one of the rare settlements in Turkey where both tradition and industrialization coexist. However, in the last plain, tradition has been squeezed in the face of industrialization and is looking for a hand to hold on to. Cultural heritage is in danger of disappearing rapidly. For this reason, it is necessary to identify the masters of traditional professions living in Manisa and its region and to address them in terms of folkloric and educational aspects. Manisa is one of the largest metropolitan cities in Turkey and some of its districts are larger than many cities. Manisa is a large province with 17 districts together with its central districts. There are still some of our traditional professions in almost every district. Although some of them are poor in this regard due to the new urbanization, it is still possible to find many traditional profession masters such as felt making, blacksmithing, saddlery, blacksmithing, blacksmithing, pottery, desticilik, especially in places such as Manisa center, Turgutlu, Akhisar, Kula, Salihli, Demirci. With a long and tiring study, we visited the masters of the professions we were able to identify, interviewed them and tried to evaluate the findings obtained in terms of folkloric and educational aspects.