Mehmed bin Mustafa Akkirmânî ve İrâde-i Cüz'iyye Risâlesi
Mehmed bin Mustafa Akkirmânî And his epistle on İrâde-i Cüz'iyye
  1. Tez No: 941724
  2. Yazar: KADİR İNAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslâm dünyasında inanç alanında tarihsel süreçte farklı fikir ve görüşler ortaya atılmıştır. Bu görüşler çeşitli mezheplerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Mezhep mensupları ile muhalif görüşte olanlar arasında tartışmalar yaşanmıştır. Her mezhep mensubu kendi mezhebi görüşünü savunmak yolunda gayret sarfetmiştir. Mezhep mensuplarının, muhaliflerine eleştiri yönelttiği konuların başında cüzʾî irâde konusu gelmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda 18. yüzyılda yaşamış olan Osmanlı Devleti'nin âlimlerinden Akkirmânî'nin hayatı, eserleri, cüzʾî irâde konusunda diğer mezhepleri değerlendirdiği risâlesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Islamic world, different ideas and views have been put forward in the field of belief in the historical process. These views paved the way for the emergence of various sects. There have been discussions between the members of the sect and those with opposing views. Members of each sect endeavored to defend their sect's view. The issue of juzʾī will was one of the main issues that the members of the sect criticized their opponents. In this context, this study focuses on the life and works of Akkirmānī, one of the scholars of the Ottoman Empire who lived in the 18th century, and his treatise in which he evaluates other sects on the subject of juzʾī will.