Osmanlı'dan Cumhuriyete Türk kamu diplomasisi tarihi
History of Turkish public diplomacy from the Ottoman Empire to the Republic
  1. Tez No: 941727
  2. Yazar: ÖMER TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Kamu diplomasisi, bir devletin kendi perspektifini, kültürünü ve yaklaşımlarını yabancı ülke kamuoylarına anlatarak etkilemeye çalışması sürecidir. Devletler, kamu diplomasisi çalışmalarıyla yabancı toplumları kendi fikir ve politikalarına inandırmayı, küresel boyutta güven tesis etmeyi ve bunu gönüllere girerek yapmayı amaçlamaktadır. Türkiye çok kimlikli yapısıyla, tarihsel ve kültürel zenginliğiyle yumuşak güç unsuru olarak zikredilen hasletlere sahiptir, dolayısıyla kamu diplomasisi yapımlarında avantajlı bir konumdadır. Kamu diplomasisi, Türkiye için her ne kadar yeni bir kavram olarak görülüp 2000'li yıllarda yaygınlık kazanmışsa da, muhtevası bakımından Türkiye bu alana oldukça aşinadır. Mevcut literatür göz önüne alındığında Türkiye'nin kamu diplomasisi tarihinin yeterince çalışılmadığı tespit edilmiştir. Çalışmamız, Türkiye'nin kamu diplomasisine yabancı olmadığını ve seleflerinin bu alanda asırlardır çalışmalar ifa ettiğini göstermek; Selçuklu ve Osmanlı Devletlerine dek uzanan kurumsal hafızasını ve faaliyetlerini tespit etmek, hülasa tarihsel tecrübesini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, kronolojik sıraya tabi tutularak interdisipliner bir yaklaşımla ele alınmış, tarih ve uluslararası ilişkiler başta olmak üzere muhtelif bilim dallarından yararlanılmıştır. Bu çalışma neticesinde Türkiye'nin kamu diplomasisi tarihinin takribi bin yıl kadar geriye götürülebildiği bilimsel veriler ve yeni bulgularla ortaya konulmuş, literatüre tarihsel arka plan katkısı sunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde kamu diplomasisi literatürüne dair bilgi ve tartışmalara, ikinci bölümde Osmanlı Devleti'nin husule getirdiği kamu diplomasisi kurumları ve icra etmiş olduğu faaliyetlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarından günümüze uzanan kamu diplomasisi kurumları ve faaliyetleri incelenmiş, dördüncü bölümde Türkiye'nin mevcut kamu diplomasisi kurumlarının tarihine ve faaliyet alanlarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy is the process of a state trying to influence its own perspective, culture and approaches by explaining them to the public opinion of foreign countries. States aim to persuade foreign societies to believe in their ideas and policies, to establish trust on an global scale and to do this by winning people's hearts through public diplomacy efforts. Turkey has the characteristics mentioned as a soft power element with its multi-identity structure, historical and cultural richness, and therefore it is in an advantageous position in public diplomacy productions. Although public diplomacy is seen as a new concept for Turkey and became widespread in the 2000s, Turkey is quite familiar with this field in terms of its content. Considering the existing literature, it has been determined that Turkey's public diplomacy history has not been studied sufficiently. Our study aims to show that Turkey is no stranger to public diplomacy and that its predecessors have been working in this field for centuries; it was prepared to identify its institutional memory and activities dating back to the Seljuk and Ottoman States, in short, to reveal its historical experience. The study was handled with an interdisciplinary approach in chronological order and benefited from various branches of science, especially history and international relations. As a result of this study, it has been demonstrated with scientific data and new findings that the history of Turkey's public diplomacy can be traced back approximately a thousand years and a historical background contribution to the literature has been presented. In the first part of the study, information and discussions about the public diplomacy literature are included, and in the second part, the public diplomacy institutions created by the Ottoman Empire and the activities they carried out are included. In the third section, public diplomacy institutions and activities dating back to the founding of the Republic of Turkey were examined and in the fourth section, the history and areas of activity of Turkey's current public diplomacy institutions were focused.