2014 sonrası dönemde Türkiye-Katar savunma iş birliği sürecinde karar alıcıların söylem analizleri
Discourse analyses of the decision-makers in the post-2014 Türkiye-Qatar defense cooperation process
  1. Tez No: 941728
  2. Yazar: HACER ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MURAT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
2014 yılında Türkiye ve Katar arasında imzalanan Savunma İş birliği Anlaşması, iki ülke ilişkileri açısından önemli bir kilometre taşı olmuş ve ilişkiler birçok alanda artarak devam etmiştir. Bu çalışmanın amacı, 2014-2023 yılları arasında Türkiye ve Katar arasındaki savunma iş birliğinin artışının temel nedenlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın bulgularına ulaşmak için öncelikle iki ülke arasındaki söz konusu iş birliğinin gelişimini etkileyen dinamikler tarihsel süreç içerisinde literatür taraması yöntemi ile analiz edilmiştir. Daha sonra, ilişkilerin ulaştığı gerçek boyutu ortaya koyabilmek amacıyla söz konusu dönemde ilgili üst düzey devlet görevlilerinin söylemleri, eleştirel söylem analizi metodu kullanılarak derinlemesine incelenmiştir. Kriz dönemlerinin ilişkilerin test edilmesinde önemli yeri olduğu düşüncesiyle; 2017 Katar Krizi örnek olay olarak ele alınmış ve bu dönemin söylemleri ayrıca analiz edilmiştir. Bu kapsamda söz konusu söylemlerin içerdiği anlamlar, yaklaşımlar ve imalar analiz edilerek Türkiye ve Katar arasındaki savunma iş birliğinin artışının arka planındaki dinamiklerin daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Analizler sonucunda, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin, kriz dönemlerinde ve bölgesel sorunlarda güven duygusu ile tarihi ve kültürel bağların sağlamış olduğu dayanışma içinde hareket edilerek paralel bir şekilde gelişim gösterdiği belirlenmiştir. Türkiye'nin bölgedeki nüfuzunu artırma amacı, Katar'ın uluslararası alanda destek arayışlarıyla örtüşmüş ve savunma iş birliğinin gelişmesine ve ilişkilerin birçok alan ile birlikte özellikle ekonomik alana da sirayet ettiği ve kapsamının genişlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 2014 Defense Cooperation Agreement signed between Türkiye and Qatar was an important milestone in the relations between the two countries and relations have continued to increase in many areas. The aim of this study is to reveal the main reasons for the increase in defense cooperation between Türkiye and Qatar between 2014 and 2023. In order to reach the findings of the study, firstly, the dynamics affecting the development of this cooperation between the two countries were analyzed through a literature review method in the historical process. Then, in order to reveal the real extent of the relations, the discourses of the relevant high-level state officials during the period in question were analyzed in depth using critical discourse analysis method. Considering that crisis periods have an important place in testing relations, the 2017 Qatar Crisis was taken as a case study and the discourses of this period were also analyzed. In this context, the meanings, approaches and implications of these discourses were analyzed to better understand the dynamics behind the increase in defense cooperation between Türkiye and Qatar. As a result of the analysis, it has been determined that the defense cooperation between the two countries has developed in parallel by acting in solidarity with the sense of trust and historical and cultural ties in times of crisis and regional problems. Türkiye's aim to increase its influence in the region coincided with Qatar's search for support in the international arena, which led to the development of defense cooperation and the expansion of relations in many areas, especially in the economic field.