Hanefi mezhebinde tahrîc ve tarihi süreçte furu'a yansıması - Hurûc bi-sun'ihî örneği
Takhric in the Hanafi school and its reflection on furū' throughout history – The case of khurūj bi-sun'ihi
- Tez No: 941738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ ENSAR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezimizde ilk olarak mezhep birikimi içerisinde bir istidlâl metodu olarak kullanılan tahrîc konusu ele alınacaktır. Genel olarak tahricin mahiyeti incelendikten sonra kısımlarıyla alakalı Hanefi mezhebi merkezli kısa bir anlatım ve örneklendirme yapılacaktır. Ana konu olarak ise Hanefi mezhebi içerisinde tahrîc ile alakalı muayyen bir fer'i mesele olan hurûc bi sun'ihî incelenecektir. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin içerik ve yöntemi hakkında bilgi verilmektedir. Buna binaen tez konusunun önemi, konunun sınırlandırılması ve kaynakların değerlendirilmesi, son olarak konunun sunumu hakkında malumat aktarılmaktadır. İlk bölüm tahricin ana hatları olan mahiyeti, konuyla alakalı yazılmış özel eserler, tahricin konumu ve mezhep içerisinde kullanımıyla alakalı konuları ihtiva etmektedir. İkinci bölümde Hanefi mezhebi merkezli tahricin işleyişi, tarihi olarak tezahür ettiği dönem ve bu dönemin özelliklerinden bahsedilmekte, son olarak Hanefi mezhebi merkezli tahricin kullanım nevileri ele alınmaktadır. Son bölümde ise tezin ana konusu olan hurûc bi-sun'ihi ele alınmaktadır. Bu bölümde, konunun mütekaddim ve müteahhir ulemanın eserlerinde ele alındığı babların şeması verilmekte, konunun genel anlatımı yapılmakta ve Hanefi fukahasının hangi görüşe yöneldiğinin tespiti yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of takhric, which is employed as a method of legal inference within the accumulated jurisprudence of the madhhab, is examined first. After discussing the general nature of takhric, a brief explanation and exemplification of its types will be provided with a particular focus on the Hanafi school. The main subject of the thesis, however, is the examination of khurūj bi-sun'ihi, a specific furū' issue related to takhric within the Hanafi school. The thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. The first chapter outlines the fundamentals of takhric, including its nature, specialized works written on the subject, its position within the Hanafi school, and its application in jurisprudential reasoning. The second chapter discusses the historical development of takhric within the Hanafi school, examining the periods in which it emerged and the characteristics of those periods. Additionally, the various forms of takhric within the Hanafi school are analyzed. The final chapter focuses on the core subject of the thesis, khurūj bi-sun'ihi. This section presents a schematic outline of the chapters in which the topic is addressed in the works of early (mutaqaddimūn) and later (muta'akhkhirūn) scholars, provides a general discussion of the issue, and determines the stance adopted by Hanafi jurists.