Türkiye'de yabancı istihdamının yerli işgücü üzerine etkisi
The impact of foreign employment on the domestic labour force in Turkiye
  1. Tez No: 941737
  2. Yazar: CEMAL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yabancı istihdamının yerli işgücü üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temelinde, kayıtlı istihdam verileri üzerinden yapılacak değerlendirme için 2011-2023 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verileri kullanılarak yabancı istihdamın yerli işgücü üzerinde etkisinin ne olduğunu, ayrıca kayıt dışı istihdam verileri üzerinden de değerlendirmek adına Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından yapılan tespitler üzerinden iki farklı modele panel veri regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın, birinci modelinde bağımlı değişken olarak yerli 4/a-1 sigortalı çalışan sayıları, bağımsız değişkenler olarak ise yabancı 4/a-1 sigortalı çalışan sayıları, kişi başına düşen GSYİH ve nüfus değişkenleri kullanılmıştır. İkinci modelinde ise bağımlı değişken olarak yerli kayıt dışı çalışan sayıları, bağımsız değişken olarak ise yabancı kayıt dışı çalışan çalışan sayıları kullanılmıştır. Analiz sonuçları, her iki modelde de yabancı istihdamın yerli işgücü üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yani, yabancı istihdam sayısındaki artışla birlikte yerli işgücünün de arttığı gözlenmemiş olup yabancı istihdamın artışı, yerli çalışanların istihdam edilme oranlarında negatif bir baskı oluşturmamakta; Bu durum, literatürde tanımlanan tamamlayıcı işgücü etkisi ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of foreign employment on the domestic labor force in Turkey. The analysis is based on data from the Social Security Institution (SGK) covering the years 2011 to 2023, which was used to evaluate the impact of foreign employment on the domestic labor force through registered employment data. Additionally, to assess the effects of informal employment, panel data regression analysis was applied to two different models using findings from inspections conducted by Social Security Inspectors. In the first model, the dependent variable is the number of domestic 4/a-1 insured employees, while the independent variables include the number of foreign 4/a-1 insured employees, GDP per capita, and population. In the second model, the dependent variable is the number of native informal employees, and the independent variable is the number of foreign informal employees. The results of the analysis indicate that foreign employment has a significant and positive impact on the domestic labor force in both models. In other words, an increase in the number of foreign employees does not correspond to a decline in the employment levels of domestic workers, suggesting that the growth in foreign employment does not exert a negative pressure on the employment rates of domestic workers. This finding aligns with the complementary labor force effect as described in the literature.