Türkmen Tahtacılar boyunda görülen ağız özellikleri (Serik örneklemi) ve Azerbaycan Türkçesi ile karşılaştırmalı incelemesi
Dialectal features of Turkmen Tahtacılar tribe (Serik sample) and comperative analysis with Azerbaijani Turkish
- Tez No: 941760
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRABANI ALLAHVERDİYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ağız incelemeleri, dil çalışmaları içinde önemli bir yer tutmakta ve konuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışma da yapılan çalışmalara ek, yardımcı bir çalışma niteliğindedir. Çalışmada Antalya'nın Serik ilçesinde yaşayan,“Aydınlılar”olarak tâbir edilen Türkmen Tahtacı grubunun ağız özellikleri incelemeye alınmış olup yöre halkının ağız özelliklerinin Azerbaycan Türkçesi ile benzerliklerinin ve Türkiye Türkçesi yazı diliyle farklılıklarının belirtilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veri toplamak için, bölgede ağız özelliğini kaybetmemiş kişilerle görüşülmüş, bu görüşmeler kayıt altına alınarak yazıya geçirilmiş ve oluşturulan metinler incelenmiştir. İnceleme sonucu Azerbaycan Türkçesi ile -özellikle de fonetik açıdan- benzerlikler taşıdığı tespit edilmiştir. Çalışmamız Giriş, İnceleme, Metin ve Sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. İnceleme bölümü 3 (üç) bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de Serik bölgesi Türkmen Tahtacı ağzına has“Ses Özellikleri”incelenirken İkinci Bölüm'de aynı verilerden hareketle“Şekil Özellikleri”, Üçüncü Bölüm ise Azerbaycan Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi Ses Özellikleri incelenmiştir. Bu bölümün sonunda bölgeye has ağız özelliklerinin özetlendiği ve Azerbaycan Türkçesi ile fonetik açıdan karşılaştırmanın yapıldığı Sonuç bölümü yer almaktadır.“Ekler”adı altında da kaynak kişilerden derlenen“Metinler”, bu“Metinlerin Sözlüğü”ve araştırmalar neticesinde derlenen ortak kelime listesinin de yer alığı“Tablo”verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dialect studies have an important place in language studies and various researches have been conducted on the subject. This study is in the nature of an additional, auxiliary study. In the study, the dialect features of the Turkmen Tahtacı group living in the Serik district of Antalya, called“Aydınlılar”, were analyzed and it was aimed to indicate the similarities of the dialect features of the local people with Azerbaijani Turkish and the differences with the written language of Turkey Turkish. In order to collect data for the study, people who have not lost their dialectal features in the region were interviewed, these interviews were recorded and transcribed, and the texts created were analyzed. As a result of the analysis, it was determined that it has similarities with Azerbaijani Turkish, especially phonetically. Our study consists of Introduction, Review, Text and Glossary sections. The analysis section consists of 3 (three) chapters. In the first part,“Phonetic Features”specific to the Turkmen Tahtacı dialect of Serik region are analyzed, in the second part,“Morphological Features”based on the same data, and in the third part, Azerbaijani Turkish and Azerbaijani Turkish Phonetic Features are analyzed. At the end of this section, there is a Conclusion section where the dialectal features specific to the region are summarized and a phonetic comparison with Azerbaijani Turkish is made. Under the name of“Appendices”,“Texts”compiled from the source persons,“Dictionary”of these“Texts”and“Table”including the common word list compiled as a result of the researches are given.