Seyitömer Höyük Orta Tunç Çağı mimarisi
Seyitömer Mound Middle Bronze Age architecture
  1. Tez No: 941759
  2. Yazar: SEMRA KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF ŞAHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 600
Özet
Kütahya ilinin 25km kuzeybatısında bulunan Seyitömer Höyük'te kurtarma kazıları, höyüğün altı ve çevresinde bulunan kömüre ulaşmak amacıyla ilk kez 1989 yılında başlatılmıştır. Bu sebeple başlatılan kurtarma kazıları sonucunda önemli veriler elde edilmiştir.“Seyitömer Höyük Orta Tunç Çağı Mimarisi”adlı tez çalışması kapsamında 2006-2014 ve 2019-2021 yılları arasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında açığa çıkarılan ve höyük stratigrafisinde IV. tabaka olarak adlandırılan Orta Tunç Çağı'na ait mimarisi verilerini içermektedir. Bu tabaka erkenden geçe doğru IV/D-C-B-A olmak üzere dört evre içermektedir. Kazı çalışmalarında açığa çıkarılan ve farklı yıllarda kazı raporlarında yayımlanan veriler ilk defa bu tez kapsamında bir araya getirilerek evrelerine göre ele alınmıştır. Tez kapsamında 174 adet yapı incelenmiş, yapıların yerleşim içinde konumları belirlenmiş, yapım teknikleri, planları tespit edilmiş, iç donanımları tanıtılmış ve kullanım amaçlarına değinilmiştir. Ayrıca yapıların planlarını ve bilgilerini içeren kataloglar hazırlanmıştır. Bu bilgilere ek olarak yapı içlerinde in-situ durumda tespit edilen buluntulara ait veriler buluntu listesine aktarılmıştır. Orta Tunç Çağı yapıları içinde seki, payanda/plastro, atnalı ocaklar, kubbeli fırınlar ve depolama işlevi gören bölmeler iç donanım olarak değerlendirilmiştir. Seyitömer OTÇ mimarisi, tabakanın evreleri arasında benzerlikler ve farklılıklar göz önüne alınarak yerleşimin karakteri ortaya konulmuştur. Her dört evrenin yerleşim karakterinin topografyaya göre şekillendiği ve ihtiyaç doğrultusunda bir planlamanın yapıldığı görülmüştür. Yerleşimin C Evresine ait 147m. uzunluğundaki sur duvarının savunma sistemi olarak öne çıkmaktadır. Seyitömer Höyük Orta Tunç Çağı mimarisi adlı bu tez çalışması ile, höyüğün içinde bulunduğu bölgede, tamamıyla açığa çıkarılan bir yerleşimin ve yerleşim planını oluşturan yapıların detaylı incelenmesi bölge ve Anadolu arkeolojisi açısından büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Rescue excavations at Seyitömer Höyük, located 25 km northwest of Kütahya, were first started in 1989 in order to access the coal under and around the mound. As a result of the rescue excavations initiated for this reason, important data were obtained. The thesis titled“Seyitömer Höyük Middle Bronze Age Architecture”includes the architectural data of the Middle Bronze Age, which was uncovered during the archaeological excavations carried out between 2006-2014 and 2019-2021 and named as layer IV in the stratigraphy of the mound. This layer includes four phases from early to late IV/D-C-B-A. The data unearthed during the excavations and published in excavation reports in different years are brought together for the first time in this thesis and discussed according to their phases. Within the scope of the thesis, 174 buildings were examined, their locations within the settlement were determined, their construction techniques, plans were identified, their interior equipment was introduced and their intended use was mentioned. In addition, catalogs containing the plans and information of the buildings were prepared. In addition to this information, the data on the finds found in situ inside the buildings were transferred to the finds list. The interior furnishings of the Middle Bronze Age buildings are evaluated as benches, buttresses/plastros, horseshoe hearths, domed ovens and storage compartments. The character of the settlement was revealed by considering the similarities and differences between the phases of Seyitömer MBA architecture. It was observed that the settlement character of each of the four phases was shaped according to the topography and a planning was made in line with the needs. The 147 m. long fortification wall of Phase C of the settlement stands out as a defense system. This thesis on the Middle Bronze Age architecture of Seyitömer Höyük