Coğrafya öğretmen adaylarında arazide çalışma becerisine yönelik bir uygulama örneği
An application example for geography teacher candidates' field working skills
- Tez No: 941763
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Coğrafya eğitiminde önemli bir yere sahip olan arazi çalışmaları, coğrafya öğretmen adaylarının kendi alanlarına hâkim olmaları ve meslek hayatlarında bu beceriyi aktarabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Arazi çalışmaları, bireyin çevresini tanıma ve coğrafi unsurları ayırt etme açısından gerçekleştirilmeli ve bireylere bir beceri olarak kazandırılmalıdır. Yapılan bu çalışma ile coğrafya öğretmen adaylarının arazide çalışma becerisi hakkındaki görüşleri ve arazi çalışmalarının öğrencilerin bilgi düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada karma yöntem araştırmasının birleştirme deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu, tek grup ön test-son test zayıf deneysel desen olarak tasarlanmış ve 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Konya'da bir üniversitede gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, deney grubuna ait 30 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak hazırlanmış coğrafya bilgi testi ön test-son test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın nitel boyut ise durum çalışması deseninde tasarlanmış ve veriler hem çalışma öncesinde hem de çalışma sonrası uygulanmak üzere iki ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilmiştir. Deney grubu içinde ayrıca bir örnekleme alımına gidilmemiş ve katılımcıların tamamının görüşlerine başvurulmuştur. Arazi çalışması gerçekleştirilmeden önce öğrencilere görüşme formu ve ön test uygulanmıştır. Sonrasında 2023-2024 bahar eğitim döneminde Karapınar bölgesinde yer alan coğrafi unsurları tanıtmak ve bölge hakkında öğrencilere bilgilendirme yapmak amacıyla arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmasında Karapınar'ın seçilme nedeni, Konya il merkezine çok uzak olmayıp ulaşımın kolay olması, küçük bir alanda birçok coğrafi unsuru içinde bulundurması ve çok sık rastlanılmayan özel coğrafi yapılara sahip olmasıdır. Arazi çalışması tamamlandıktan sonra çalışmanın sonrasına yönelik bir görüşme formu ve son test uygulanmıştır. Çalışma toplam 4 hafta içerisinde tamamlanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS for Windows 29.0 programı kullanılarak bağımlı t testi sonuçları analiz edilmiş ve araştırmacı yorumlarıyla desteklenmiştir. Araştırmadan elde edilen nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş ve araştırmacı yorumları ile desteklenmiştir. Öğrencilere yöneltilen açık uçlu soruların cevapları incelendiğinde 7 tema ve 58 kod elde edilmiştir. Tema ve kodlara ait bulgularda arazi çalışması sonrasında doğru bilgi içeren cevapların arttığı ve coğrafi unsurlarla ilgili detaylı bilgilere yer verildiği anlaşılmıştır. Bilgi testinden elde edilen nicel veriler incelendiğinde bağımlı t testi sonuçlarından son testin, ön test verilerine göre anlamlı bir fark taşıdığı anlaşılmaktadır. Görüşme formlarından elde edilen bulgulardan arazi çalışması öncesi 8 tema ve 32 kod, arazi çalışması sonrasında ise 8 tema ve 29 kod üretilmiştir. Üretilen kod ve temalardan öğrencilerin arazi çalışması öncesi ve sonrasıyla ilgili görüşlerinde bazı farklılıkların olduğu anlaşılmaktadır. Bunun sebebinin öğrencilerin arazide bulunmaları, araziyle ilgili tecrübe edinmeleri, teorik ve uygulamada farklılıkların olması gibi çeşitli nedenler olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda arazi çalışmalarının, öğrencilerin coğrafya alan bilgilerini artırdığı ve görüşme formlarından da arazi çalışmalarının öğrencileri, kendi alanlarına ait hissetmeleri, alan bilgilerini somutlaştırmaları ve uygulamalı olarak bir arazi çalışması gerçekleştirebilmeleri açısından oldukça önemli olduğuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde coğrafya öğretmen adaylarına uygulanmakta olan arazi çalışmalarının arttırılması, öğrencilere verilmekte olan diğer branş dersleri ile bütünleşik bir şeklide arazi çalışmalarının yapılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Field studies, which have an important place in geography education, are very important for prospective geography teachers to master their own fields and to transfer this skill in their professional lives. Field studies should be carried out in terms of recognising the environment of the individual and distinguishing geographical elements and should be gained as a skill. With this study, it was aimed to examine the views of prospective geography teachers about the ability to work in the field and the effect of field studies on students' knowledge levels. In this study, the combining design of mixed method research was used. The quantitative dimension of the study was designed as a single group pretest-posttest weak experimental design and was carried out in a university in Konya in the 2023-2024 academic year. The study group consisted of 30 students belonging to the experimental group. In the study, the geography knowledge test prepared as a data collection tool was applied as pretest-posttest. The qualitative dimension of the study was designed in case study design and the data were obtained from two separate semi-structured interview forms to be applied both before and after the study. In the experimental group, no separate sampling was made and the opinions of all participants were consulted. Before the field study was carried out, the interview form and pre-test were applied to the students. Afterwards, a field study was carried out in the spring semester of 2023-2024 in order to introduce the geographical elements in the Karapınar region and to inform the students about the region. The reason for the selection of Karapınar in the field study is that it is not far from Konya city centre and easy to reach, it contains many geographical elements in a small area and has special geographical structures that are not encountered very often. After the field study was completed, an interview form and a post-test were applied. The study was completed in a total of 4 weeks. The quantitative data obtained from the research were analysed by using SPSS for Windows 29.0 software, dependent t-test results were analysed and supported by the researcher's comments. The qualitative data obtained from the research were analysed using descriptive analysis and content analysis methods and supported by the researcher's comments. When the answers of the open-ended questions directed to the students were analysed, 7 themes and 58 codes were obtained. In the findings of the themes and codes, it was understood that the answers containing correct information increased after the field study and detailed information about geographical elements was included. When the quantitative data obtained from the knowledge test were analysed, it was understood from the results of the dependent t-test that the post-test had a significant difference compared to the pre-test data. From the findings obtained from the interview forms, 8 themes and 32 codes were produced before the field study and 8 themes and 29 codes were produced after the field study. From the codes and themes produced, it is understood that there are some differences in the opinions of the students before and after the field study. It was understood that the reasons for this were various reasons such as students being in the field, gaining experience about the field, and differences in theory and practice. As a result of the research, it was concluded that field studies increase the geography field knowledge of the students and from the interview forms, it was found that field studies are very important in terms of making students feel belonging to their own field, concretising their field knowledge and performing a field study practically. As a result of the study, suggestions were made to increase the field studies applied to geography teacher candidates and to carry out field studies in an integrated manner with other branch courses given to students.