Coğrafya eğitimi ve sosyal bilgiler eğitimi öğretmen adaylarının pandemi (Covid-19) sürecinde uzaktan eğitime karşı tutumları
Geography education and social studies education teacher candidates attitudes towards distance education during the Covid–19 pandemic
  1. Tez No: 747377
  2. Yazar: NİLÜFER ISMIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi eğitimi de etkilemiştir. Pandemi sürecinde, eğitimde daha önce kullanılmakla beraber yaygın olarak kullanılmayan uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Bu uzaktan eğitim sistemi coğrafya eğitimine de yansımıştır. Bu araştırmada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü, Coğrafya Eğitimi ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalında eğitim görmekte olan öğretmen adaylarının pandemi sürecinde uzaktan eğitime karşı tutumları incelenmiştir. Araştırmaya 2021-2022'de coğrafya eğitimi almakta olan tüm sınıf düzeylerinde Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmen adayları katılmıştır. Haznedar ve Baran (2012) tarafından geliştirilmiş olan araştırma ölçeğinin uygun maddeleri seçilerek öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Ölçekte 20 tane likert tipi soru, 9 tane katılımcıların kişisel bilgilerine yönelik soru bulunmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya 80 coğrafya öğretmen adayı 170 sosyal bilgiler öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma sonrası veri analizi için IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which affected the whole world, also affected education. During the pandemic process, the“distance education system”, which was previously used in education, but not very popular, has become widespread. This distance education system has also been used in geography education. In this study, the attitudes of teacher candidates studying at Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Education, Department of Turkish and Social Sciences Education, Department of Geography Education, and Social Studies Education towards distance education during the pandemic process were examined. Social Studies and Geography teacher candidates at all grade levels who were studying geography in 2021-2022 participated in the research. Appropriate items of the research scale developed by Haznedar and Baran (2012) were selected and applied to teacher candidates. There are 20 Likert-type questions and 9 questions about the personal information of the participants on the scale. The quantitative research method was used in the study. 80 geography teacher candidates and 170 social studies teacher candidates participated in the study. IBM SPSS 25.0 program was used for post-research data analysis.