Arazi ve arsa düzenlemesi çerçevesinde mülkiyet ve imar hakları aktarımının modellenmesi
Modeling the transfer of property and development rights within the framework of land readjustment
  1. Tez No: 941777
  2. Yazar: BURA ADEM ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Arazi ve arsa düzenlemesi (AAD) uygulamalarında kullanılan alan esaslı yöntemlerin değer eşitsizliklerini giderememesi ve kamu yararı ile mülkiyet hakkı arasında denge kurmada yetersiz kalması önemli bir sorundur. Bu soruna çözüm sunmak amacıyla doktora tezi kapsamında AAD ve imar hakkı aktarımı (İHA) yöntemlerinin bütünleşik bir yaklaşımla uygulandığı iki model geliştirilmiştir: İmar İmtiyazlı Gelişme Alanları Modeli (İGAM) ve Farklı Alanlarda Eş Zamanlı Uygulama Modeli (FAZUM). İGAM, eşit oranlı alan kesintisini ve inşaat hakkının her parselin düzenleme sonrası değerine orantılı dağıtımını öngörmektedir. İGAM uygulamasında oluşan rezerv inşaat hakkı İHA'ya konu edilebilmektedir. FAZUM ise farklı bölgelerdeki verici ve alıcı alanların aynı anda düzenleme sahası olarak kabul edilmesini ve değer esaslı mülkiyet aktarımıyla kamu alanlarının elde edilmesini hedeflemektedir. Modeller Boyabat, Kaman ve Sinop'ta test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen modellerin değer eşitsizliklerini azaltmada ve planlama ilkeleriyle uyum sağlamada etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca modellerin mevzuata entegrasyonu için“İmar Hakkı Aktarımı Yönetmelik Taslağı”hazırlanmıştır. Tez çalışması, değeri gözeten bütünleşik çözüm önerileri sunarak Türkiye'deki imar planı uygulamalarına yönelik kuramsal ve uygulamalı katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The inability of area-based methods used in land readjustment (LR) practices to eliminate value inequalities, and their failure to establish a balance between public interest and property rights, constitutes a significant problem in Türkiye. To address this issue, this doctoral dissertation develops two integrated models combining LR and Transfer of Development Rights (TDR): the Development Rights Incentive Zones Model (IGAM) and the Simultaneous Implementation Model in Different Areas (FAZUM). IGAM proposes equal area deductions and allocates building rights proportionally based on each parcel's post-readjustment value, while surplus building rights generated under IGAM can be subject to TDR. FAZUM considers sending and receiving zones in different locations as a single readjustment area and secures public spaces through value-based property transfers. The models were tested in Boyabat, Kaman, and Sinop, showing effectiveness in reducing value inequalities and complying with planning principles. Additionally, a“Transfer of Development Rights Regulation Draft”was prepared for legal integration. This dissertation provides theoretical and practical contributions by offering integrated, value-based solutions for urban planning implementations in Türkiye.