Experimental investigation of the effects of boron compounds addition to the fuel for an aerojet engine performance and emissions
Bir aerojet motorunun performansı ve emisyonları için bor bileşiklerinin yakıta eklenmesinin etkilerinin deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 941784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, jet motorlarında JP-8 yakıtına alternatif olarak iki yenilikçi katkı yakıtı olan TEB ve TMB yakıtlarının belli oranlarda karıştırılarak jet motorunda kullanılması ve bu JP-8'e alternatif olarak bu katkı yakıtlarının kullanımına odaklanmaktadır. Kullanılan jet motorunda performans ve emisyon değişimleri gözlemlenmiştir. Testlerde JP-8, TMB %2,5, TEB %1 ve %2,5 olmak üzere 4 farklı yakıt 4 farklı test yapılarak incelenmiştir. Testler 70000 RPM seviyesinde incelenmiş ve testlerin sonunda Data Acquision System kullanılarak performans verileri, emisyon cihazının çıktıları ile emisyon verileri alınmıştır. Performans parametreleri olarak İtki, Yakıt Akış Kütlesi, EGT, Türbin Çıkış Sıcaklıkları, Türbin ve Kompresör Çıkış Basınçları, SFC kullanılmıştır. Emisyon parametreleri olarak CO, CO2, NOx ve SO2 kullanılmıştır. Test, TEB katkı yakıtı için %1 ve sonrasında %2.5 oranlarında kullanılmasının performans açısından verimli olabileceğini ancak yakıt kullanımını artırdığını ortaya konulmuştur. TEB %1 ve %2.5 oranlı katkı yakıtları arasındaki verimlilik karşılaştırması oran arttıkça olumlu olmuştur ancak önemli bir yeterlilik göstergesi elde edilememiştir. TMB katkı yakıtı ise %2.5 oranında kullanıldı ve özellikle emisyon verimliliği açısından bir iyileşme görüldü. Testler sonucunda TEB ve TMB katkılı yakıtların belirli oranlarda katkı yakıtı olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study centers on the improvement of the utilize of added substance fuels gotten by blending TMB and TEB fuels into JP-8 fuel as two modern boron subordinate added substance fuels as an elective to JP-8 fuel in jet engines. Execution and emission values in a jet engine were explored tentatively. Tests were examined with 3 distinctive fuels and 4 distinctive tests at JP-8, TMB 2.5%, TEB 1% and 2.5% rates. Tests were carried out at 70000 RPM level with powers containing added substances and execution and emanation comparisons were made at the conclusion of these tests. Pushed, Fuel Stream Mass, EGT, Turbine Exit Temperatures, Turbine and Compressor Exit Pressures, SFC were utilized as execution parameters. CO, CO2, NOx and SO2 were utilized in emanation estimations. Test comes about uncovered that utilizing TEB added substance fuel at 1% and after that 2.5% rates among added substance fills may be productive in terms of execution but it expanded fuel utilization. The productivity comparison between TEB 1% and 2.5 additive fuels was positive, but no major proficiency pointer was gotten. TMB added substance fuel was utilized at a rate of 2.5% and an enhancement was observed, particularly in terms of outflow productivity. As a result of the tests, it can be said that TEB and TMB added substance fills can be utilized at certain rates.