Katı atıkların toplanmasında uygun araç güzergahının coğrafi bilgi sistemleri aracılığıyla optimizasyonu
Optimization of efficent vehicle routing for solid waste collection using geographic information systems
- Tez No: 941786
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN ÖCALAN, PROF. DR. FUSUN BALIK ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yerleşik hayata geçiş ile birlikte ortaya çıkan katı atık sorunu, sanayileşme, kentleşme, nüfus artışı ve ekonomik gelişmelerle daha da büyüyerek önemli çevresel problemlere yol açmıştır. Ülkelerin ekonomik, sosyal ve demografik yapısına göre farklılık gösteren katı atık yönetimi, Türkiye'de yerel yönetimler bünyesinde belediyeler tarafından yürütülmektedir. Bu çalışmada, Tekirdağ ili Şarköy ilçesi Camikebir Mahallesi'nde, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak evsel katı atıkların toplandığı konteynerlerin ekonomik ve verimli bir şekilde toplanmasına yönelik uygun yol güzergahlarının tespiti gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, önerilen güzergahlar mevcut güzergahlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the transition to a settled lifestyle, the issue of solid waste has become increasingly severe due to industrialization, urbanization, population growth, and economic developments, leading to significant environmental problems. Solid waste management, which varies according to the economic, social, and demographic structures of countries, is carried out by local governments through municipalities in Turkey. In this study, the optimal routes for the economic and efficient collection of domestic solid waste containers using Geographic Information Systems (GIS) in the Camikebir neighborhood of Şarköy district, Tekirdağ province, were identified. Additionally, the proposed routes were compared with the current routes.