Kütahya T tipi ceza ve infaz kurumunda tutuklu/hükümlü bulunan bireylerin serbest zaman etkinlikleri ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of leisure time activities and socialization levels of detainees/convicts in Kütahya T type prison and execution institution
- Tez No: 941795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı Kütahya T tipi ceza ve infaz kurumunda tutuklu/hükümlü bulunan bireylerin serbest zaman etkinlikleri ve sosyalleşme düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelemektedir. Çalışmanın evrenini Türkiye genelinde yer alan T tipi Ceza infaz kurumlarında tutuklu/hükümlü bulunan bireyler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Kütahya T Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda Tutuklu/Hükümlü Bulunan 470 katılımcı oluşturmaktadır. Örneklem grubu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak sosyalleşme düzeylerini belirmek amacıyla Karakullukçu (2020) tarafından geliştirilen ve ayrıca geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“İşitme Engelliler İçin Sosyalleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler normallik varsayımlarını sağladıktan sonra verilere betimsel analiz (yüzde ve frekans) ve tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) testleri uygulanmıştır. Verilerin homojenlik varsayımlarını sağlama durumuna göre Welch değerleri dikkate alınmıştır. İkinci seviye testleri olarak olarak Post Hoc testlerinden Tukey ve Games-Howell testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the leisure time activities and socialization levels of individuals detained/convicted in Kütahya T-type penal institutions according to various variables. The population of the study consists of individuals detained/convicted in T-type penal institutions located throughout Turkey. The sample group consists of 470 participants who are detained / convicted in Kütahya T Type Prison and Execution Institution. The sample group was determined by the convenience sampling method. As a measurement tool, the“Socialization Scale for the Hearing Impaired”developed by Karakullukçu (2020), whose validity and reliability study was also conducted, was used to determine the level of socialization. After the data obtained met the normality assumptions, descriptive analysis (percentage and frequency) and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) tests were applied to the data. Welch values were taken into consideration according to the homogeneity assumptions of the data. As second level tests, Tukey and Games-Howell tests were applied as Post Hoc tests.