The investigation of plasma membrane localization and molecular function of PCDH7 and CLIC4 during cell division
Hücre bölünmesi sırasında PCDH7 ve CLIC4'ün plazma membranı lokalizasyonunun ve moleküler fonksiyonunun araştırılması
  1. Tez No: 941794
  2. Yazar: BESTE SENEM DEĞİRMENCİ ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZLÜ SICAKKAN, DR. NAZAN SANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hücre bölünmesi sırasında plazma membranının düzenlenmesi, hem membran dinamiklerinin hem de kortikal stabilitenin korunması açısından kritik bir öneme sahiptir ve bu süreçler, hücre bölünmesinin doğru bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Bu çalışma, mitoz sırasında plazma membranında zenginleşen iki proteinin, PCDH7 ve CLIC4'ün mekanizmalarını incelemekte ve bu proteinlerin membran-iskelet etkileşimlerini düzenlemedeki önemini ortaya koymaktadır. PCDH7'nin, sitokinez sırasında ve kesim oyuğununa yerleşerek aktomiyozin ağının düzenlenmesinde ve bölünmenin tamamlanmasında rol oynadığı gösterilmiştir. Palmitolasyon, PCDH7'nin mitoz başlangıcında plazma membranına yerleşimini sağlayan önemli bir mekanizma olarak öne çıkmaktadır ve bu süreç, palmitol transferaz ZDHHC5 ile etkileşimiyle gerçekleşmektedir. PCDH7'nin dinamik plazma membran lokalizasyonu, aktomiyozin halkasının daralmasını sağlayan RhoA ve miyozin II gibi kritik sitokinetik düzenleyicilerin aktivasyonunu destekleyerek hücre bölünmesinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Öte yandan, CLIC4, sitokinez sırasında membran dinamiklerinin ve kortikal gerilimin stabilizasyonunda çift yönlü bir rol oynamaktadır. Bulgularımız, CLIC4'ün plazma membranına palmitolasyona bağlı bir şekilde yerleşebileceği ve PI(3,5)P2 ile PI(4,5)P2 gibi fosfoinositollere bağlayarak membran-iskelet etkileşimlerini düzenlediğini göstermektedir. Canlı hücre görüntülemesi, CLIC4'ün kutup membran kabarcıklarının yaşam döngüsü boyunca zamansal dinamiğine bağlı olarak yer alındığını ortaya koymuş, genişleme fazında membranı stabilize ettiği ve kortikal bütünlüğü koruduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, CLIC4'ün mitoz sırasında hücre şeklinin korunmasında ve membran dinamiklerinin düzenlenmesinde oynadığı ayırt edici rolü vurgulamaktadır. PCDH7 ve CLIC4 üzerine yapılan bu çalışma, protein-membran etkileşimlerinin sitokineze katkısını anlamamıza katkı sağlamakta ve hücresel mimarinin ve fonksiyonun daha geniş kapsamlı araştırılması için bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The regulation of the plasma membrane during cell division is essential for maintaining membrane dynamics and cortical stability, both of which are critical for the fidelity of cell division. This thesis investigates the underlying mechanism of two mitosis specific plasma membrane-enriched proteins, PCDH7 and CLIC4, and uncovers their importance in coordinating membrane-cytoskeleton interactions. PCDH7 is identified as a regulator of the actomyosin network during cytokinesis, where it facilitates proper cleavage furrow ingression and completion of cytokinesis. Palmitoylation emerges as an essential mechanism in the translocation of PCDH7 to the plasma membrane at the onset of mitosis through its interaction with a palmitoyl acyltransferase, ZDHHC5. Dynamic plasma membrane localization of PCDH7 promotes the activation of essential cytokinetic regulators, such as RhoA and myosin II, which facilitate actomyosin ring constriction and ensure successful cell division. In contrast, CLIC4 plays a dual role in stabilizing membrane dynamics and cortical tension during cytokinesis. My results suggest that CLIC4 may localize to the plasma membrane in a palmitoylation-dependent manner and bind phosphoinositols, such as PI(3,5)P2 and PI(4,5)P2, to regulate membrane-cytoskeleton interactions. Live-cell imaging reveals its sequential recruitment during the bleb life cycle, where it supports membrane stabilization in the expansion phase and maintains cortical integrity. These findings highlight CLIC4's distinct role in coordinating membrane tension and bleb regulation, processes critical for cell shape maintenance during mitotic progression. Together, the work on PCDH7 and CLIC4 advances our understanding of how protein-membrane interactions contribute to cytokinesis and provides a framework for exploring their broader relevance to cellular architecture and function.