Endüstriyel vanalarda yenilikçi üretim yaklaşımı
Innovative manufacturing approach in industrial valves
- Tez No: 941823
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, döküm sanayisinde kullanılan simülasyon yazılımlarının üretim süreçlerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Döküm sanayi modern üretim teknolojilerinin temel yapı taşlarından biri olarak kritik bir öneme sahiptir. Döküm simülasyon programları üretim hatalarının tahmin edilmesi, tasarım süreçlerinin optimize edilmesi ve ürün kalitesinin artırılması gibi alanlarda döküm mühendislerine güçlü araçlar sunmaktadır. Araştırma, simülasyon yazılımlarının döküm süreçlerinde nasıl bir fark yarattığını, bu araçların mühendislik uygulamalarına sağladığı kolaylıkları ve maliyet etkinliğini ele almıştır. Kullanılan simülasyon yazılımları sayesinde, kalıp dolumu ve katılaşma süreçleri detaylı bir şekilde analiz edilerek üretim hatalarının önlenmesi mümkün kılınmıştır. Ayrıca, tasarım süreçlerinde CAD ve CAE yazılımlarının entegrasyonu, döküm parçalarının dayanıklılık ve verimlilik açısından optimize edilmesine olanak sağlamıştır. Döküm simülasyonlarının kullanımının, kalite kontrol süreçlerini daha etkili hale getirdiğini ve mühendislerin tasarım kararlarını daha bilinçli bir şekilde almasını sağladığını göstermektedir. Aynı zamanda tez konusu (1219098-PN40 ve PN63 Basınç Sınıflarında Çelikten Sürgülü Valf Tasarım Projesi) Tübitak Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı tarafından desteklenmiş olup 30.01.2024 tarihinde başarı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly examine the effects of simulation software used in the casting industry on production processes. The casting industry holds critical importance as one of the foundational elements of modern manufacturing technologies. Casting simulation programs provide powerful tools for casting engineers, enabling the prediction of production defects, optimization of design processes, and enhancement of product quality. The research addresses how simulation software creates a difference in casting processes, the convenience these tools bring to engineering applications, and their cost-effectiveness. By utilizing simulation software, mold filling and solidification processes have been analyzed in detail, making it possible to prevent production errors. Additionally, the integration of CAD and CAE software into the design processes has allowed casting components to be optimized in terms of durability and efficiency. The use of casting simulations has been shown to make quality control processes more effective and to enable engineers to make more informed design decisions. Furthermore, the thesis topic (1219098-PN40 and PN63 Pressure Class Steel Gate Valve Design Project) has been supported by the TÜBİTAK Technology-Oriented Industry Initiative Program and was successfully completed on January 30, 2024.