Tel ark eklemeli imalat yöntemi ile üretilmiş parçalarda kavitasyon erozyon direncinin incelenmesi
Investigation of cavitation erosion resistance in parts produced with wire arc additional manufacturing method
  1. Tez No: 941824
  2. Yazar: MİRAY GÜLCE ATILKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AlSi5 alaşımı, özellikle döküm uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir alüminyum alaşımıdır ve sertlik özellikleri, malzemenin mekanik performansını belirleyen önemli bir faktördür. Bu alaşım, silisyum içeriği sayesinde iyi akışkanlık ve döküm özellikleri sunarken, aynı zamanda sertlik ve dayanıklılık açısından da avantajlar sağlamaktadır. Tel ark eklemeli imalat (WAAM- Wire Arc Additive Manufacturing) yöntemi yeni üretim yöntemlerinden olup, araştırmacılar tarafından geliştirilmeye çalışılmaktadır. AlSi5 üretiminde döküm yöntemi tercih edilmektedir. Bu çalışmada WAAM ve kokil döküm ile parçaların üretimleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra AlSi5 test numuneleri hazırlanmış, deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere, gerekli temizleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Üretim yöntemlerinin deney numunelerinin mikroyapı, mekanik ve korozyon özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla optik mikroskop, SEM-EDX incelemeleri ile sertlik ölçümleri, aşınma, kavitasyon ve korozyon testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, üretim yönteminin AlSi5 alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerini etkilediği görülmüştür. WAAM yöntemiyle üretilen parçaların aşınma ve korozyon özelliklerinin döküm yöntemiyle üretilen parçalara göre daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
AlSi5 alloy is a widely used aluminum alloy, especially in casting applications, and its hardness properties are an important factor determining the mechanical performance of the material. This alloy offers good flowability and casting properties thanks to its silicium content, while also offering advantages in terms of hardness and strength. Wire Arc Additive Manufacturing (WAAM) is one of the new production methods and is being developed by researchers. Casting method is preferred in AlSi5 production. In this study, parts were produced by WAAM and gravity casting. Then, AlSi5 test specimens were prepared and necessary cleaning processes were carried out to be used in experimental studies. In order to determine the effects of the production methods on the microstructure, mechanical and corrosion properties of the test specimens, optical microscope, SEM-EDX examinations, hardness measurements, wear, cavitation and corrosion tests were carried out. As a result of the studies, it was seen that the production method affects the microstructural and mechanical properties of AlSi5 alloy. It is concluded that the wear and corrosion properties of the parts produced by WAAM method are better than the parts produced by casting method