Endüstriyel vanalarda kullanılan dişli kutularının imalat süreçlerinin simülasyon modelleme ile analizi ve iyileştirilmesi
Analysis and improvement of valve gearbox manufacturing process using simulation modeling
  1. Tez No: 973117
  2. Yazar: BİLAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yoğun rekabetin yaşandığı pazarlarda, işletmeler müşteri memnuniyetini sağlamak ve mevcut pazar payını korumak için büyük bir çaba sarf etmektedir. Rekabet avantajı elde etmede en önemli unsurlar ise, teslimat sürelerine uymak ve istenilen ürün kalitesini sağlamaktır. Bu kapsamda işletmeler, imalat süreçlerini analiz ederek kaynaklarını verimli bir şekilde kullanabileceği ve müşteri beklentilerini karşılayabileceği üretim planları geliştirmelidir. Endüstriyel vanalar, endüstriyel tesislerde ve altyapı sistemlerinde sıvıların, gazların veya buharların akışını kontrol etmek için kullanılan kritik elemanlardır. Bu vanalarda yer alan dişli kutuları ise güç iletimini ve kontrolünü optimize etmeyi sağlayan oldukça önemli bileşenlerdir. Bu nedenle dişli kutularının tasarımı ve kalitesi, endüstriyel vanaların verimlilik, dayanıklılık, güvenlik gibi özellikleri üzerinde oldukça etkilidir. Dolayısıyla, dişli kutusu imalat süreçlerinin analiz edilerek iyileştirme çalışmalarının yürütülmesi, işletmelere zaman, maliyet ve kalite açısından avantaj sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında, endüstriyel vana üreticisi bir firmanın dişli kutusu imalat sürecinin iyileştirilmesi amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda dişli kutularının daha kısa sürede, daha düşük maliyetle ve daha yüksek kalitede üretilebilmesi için alternatif üretim senaryoları geliştirilmiştir. Bu kapsamda öncelikle hangi dişli kutusu modeli üzerinde çalışılacağına analitik hiyerarşi süreci ve TOPSIS yöntemleri ile karar verilmiştir. Ardından, mevcut imalat süreci simüle edilmiş ve darboğaz oluşturan istasyon belirlenmiştir. Darboğaz olarak belirlenen istasyona yönelik olarak fason imalat yaptırma ve yeni tezgâh yatırımı yapma alternatifleri belirlenmiştir. Daha sonra alternatif senaryolara ilişkin simülasyon modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modellerde, alternatif senaryolarda oluşabilecek kalite problemleri ile yeni tezgâh yatırımına ilişkin tezgâh hızı ve yatırım maliyeti dikkate alınmıştır. Ele alınan alternatifler üretim adetleri, maksimum tamamlanma zamanı, kar ve kalite unsurları açısından kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlar, firmanın yeni tezgâh yatırımı yapmasının, fason imalat yaptırmaktan daha karlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive markets, companies make great efforts to ensure customer satisfaction and maintain their market share. The most important factors in gaining competitive advantage are meeting delivery deadlines and ensuring the desired product quality. In this context, companies should analyze their manufacturing processes and develop production plans in which they can use their resources efficiently and meet customer expectations. Industrial valves are critical elements used to control the flow of liquids, gases or vapors in industrial facilities and infrastructure systems. The gearboxes in these valves are very important components that optimize power transmission and control. For this reason, the design and quality of gearboxes have a significant impact on the efficiency, durability and safety features of industrial valves. Therefore, analyzing gearbox manufacturing processes and carrying out process improvement studies will provide advantages to companies in terms of time, cost and quality. In this dissertation, it is aimed to improve the gearbox manufacturing process of an industrial valve manufacturer and for this purpose, alternative production scenarios were developed to produce gearboxes in a shorter time, at lower cost and with higher quality. In this context, firstly gearbox model was decided by using the analytical hierarchy process and TOPSIS methods. Then, the current manufacturing process was simulated and the bottleneck station was identified. Alternatives such as contract manufacturing and new machine investment were generated for the bottleneck station. Then, simulation models for alternative scenarios were developed. In the developed models, quality problems that may occur in alternative scenarios and the machine speed and investment cost related to the new machine investment were taken into account. Predefined alternatives were compared in terms of production quantities, makespan, profit and quality. The obtained results showed that it is more profitable for the company to invest in a new machine than to have contract manufacturing.