Antakya hipodrom ve çevresi kazısı f alanı 2020-2022 yılı sikkeleri
Antioch hippodrome and vicinity excavation, area f coins of the year 2020-2022
- Tez No: 941835
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAMİR, DOÇ. DR. ALİYE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Antik Antiokheia kenti M.Ö. 300 yılında kurulmuştur. Kentin kurulmasından önceki zamanda bile bu bölge birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kent; kuruluşundan günümüze kadar kesintisiz olarak yerleşim görmüştür. Kentte bu tarihsel akışın takip edilebilmesinin hiç kuşkusuz en önemli etkeni arkeolojik kazı çalışmalarının yapılmasıdır. Antakya Hipodrom ve Çevresinde ilk kazılar 1932- 1939 yıllarında yapılmıştır. Uzun bir aradan sonra Antakya'da 2002 yılından itibaren yüzey araştırmaları, 2010 yılından itibaren ise sistematik kazı çalışmaları başlatılmıştır. Antakya Hipodrom alanında 2013 yılı itibariyle sistematik olarak kazı çalışmaları başlamış olup, 2024 yılı itibariyle devam etmektedir. Antakya Hipodrom ve Çevresi kazısı kapsamında 2020- 2022 yılı kazı sezonlarında F alanında yapılan arkeolojik çalışmada 84.57- 82.79 m seviyeleri arasında 956 adet sikke ele geçmiştir. Bu sikkelerin 771 adedi tamamen deforme olmuş sikkelerden oluşmaktadır. Tez kapsamında 185 adet sikke katalog kısmında incelenmiştir. Bu sikkeler Roma Eyalet sikkeleri (12), Roma Sikkeleri (167), İslami Dönem sikkeleri (1) ve Amuletler'dir (5). Değerlendirme kapsamına alınmış olan sikkeler çoğunlukla M.S. 3 ile 5. yüzyıllara tarihlendirilmiştir. Bu sikkeler arasında II. Constantius ve I. Constantinus sikkeleri sayıca fazladır. F alanında yapılan kazı çalışmalarında 14 adet mekân açığa çıkarılmış ve çalışılan alanda sikkelerin yanı sıra aynı döneme tarihlendirilen pek çok arkeolojik buluntuda ele geçmiştir. F alanı olarak adlandırılan alandan yoğun bir şekilde ele geçmiş olan sikkelerde (956 adet) göz önünde bulundurularak alanın ticari niteliğe sahip bir mekân olabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Antioch was founded in 300 BC. Even before the city was founded, this region hosted many different civilizations. The city has been inhabited continuously from its foundation to the present day. The most important factor in following this historical flow in the city is undoubtedly the archaeological excavations. The first excavations in the Antakya Hippodrome and its surroundings were carried out between 1932-1939. After a long break, surface research began in Antakya in 2002, and systematic excavations began in 2010. Systematic excavations began in the Antakya Hippodrome area in 2013 and continue as of 2024. Within the scope of the Antakya Hippodrome and its Surroundings excavation, 956 coins were unearthed between the levels of 84.57-82.79 m in the archaeological work carried out in the F area in the 2020-2022 excavation seasons. 771 of these coins are completely deformed. Within the scope of the thesis, 185 coins were examined in the catalog section. These coins are Roman provincial coins (12), Roman imperial coins (167), Islamic Period coins (1) and Amulets. The coins included in the evaluation are mostly dated to the 3rd to 5th centuries AD. Among these coins, the coins of Constantius II and Constantinus I are more numerous. In the excavations carried out in Area F, 14 places were unearthed and in addition to the coins, many archaeological findings dating to the same period were also found in the area studied. Considering the coins (956 pieces) intensively recovered from the area called Area F, it was suggested that the area could be a place with commercial nature.