Hastanelerde, cezaevlerinde ve çocuk evlerinde hizmet veren manevi danışmanların tükenmişliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of burnout of spiritual counselors working in hospitals, prisons, and children's homes
  1. Tez No: 941846
  2. Yazar: RAVZA NUR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmanın amacı son yıllarda Türkiye'de hastane, cezaevi, çocuk evleri kurumlarında yaygınlaşan bir meslek olan manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetini sunan manevi danışmanların yaşaması muhtemel tükenmişliklerinin değerlendirilmesidir. Farklı kurumlarda hizmet veren manevi danışmanların edindikleri tecrübelerin meslek hayatlarına yansımalarının ne şekilde olduğu ve tükenmişlik yaşamalarına etkisi incelenmektedir. Manevi danışmanların tecrübelerinin daha iyi araştırılması için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma deseni olgubilim olup amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem sahada aktif olarak hizmet veren 15 manevi danışmandan oluşmaktadır. 15 katılımcının 5'i hastanede, 5'i cezaevinde ve diğer 5'i çocuk evlerinde hizmet vermektedir. Katılımcıların yaşları 54- 39 arasında değişmektedir ve yaş ortalamaları 44'tür. Mülakat tekniğinin kullanıldığı araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen veriler betimsel, frekans ve içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda farklı kurumlarda hizmet veren manevi danışmanların benzer tecrübeleri paylaşırken birbirinden oldukça farklı deneyimler edindikleri; hastane, cezaevi ve çocuk evlerinde manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetine danışanlar ve kurumlar tarafından yaklaşımların genelde olumlu olmakla birlikte değişiklik gösterebildiği; edinilen olumsuz tecrübelerin kişileri tükenmişlik yaşamaya sevk edebileceği için bireysel ve kurumsal önlemlerin alınmasının önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the potential burnout experiences of spiritual counselors, a profession that has become increasingly common in hospitals, prisons, and children's homes in Turkey in recent years. The study examines how the experiences of spiritual counselors working in different institutions reflect on their professional lives and influence their potential burnout. A qualitative research method was chosen to better explore the experiences of spiritual counselors. The research design is phenomenological, and purposeful sampling techniques, including criterion sampling and snowball sampling, were employed. The sample consists of 15 spiritual counselors actively working in the field, with 5 working in hospitals, 5 in prisons, and 5 in children's homes. The participants' ages range from 39 to 54, with an average age of 44. The study used an interview technique, and data obtained through a semi-structured interview form were analyzed through descriptive, frequency, and content analysis. The findings indicate that while spiritual counselors working in different institutions share similar experiences, they also acquire significantly different experiences. Approaches to spiritual counseling and guidance services by clients and institutions in hospitals, prisons, and children's homes are generally positive but can vary. The study also highlights that negative experiences can lead individuals to burnout, making it crucial for both individual and institutional measures to be taken.