Bir pazarlama aracı olarak çevrim içi rezervasyon kanallarının konaklama işletmeleri açısından önemi: Çanakkale otelleri üzerine bir uygulama.
The importance of online booking channels as a marketing tool for accommodation businesses: An application on Çanakkale hotels
  1. Tez No: 941845
  2. Yazar: HANİFE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK OKAN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, Çanakkale şehir merkezinde bulunan 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin çevrim içi rezervasyon kanallarını kullanım sıklıklarını, çevrim içi rezervasyon kanallarının işletmelerin gelir artışı üzerindeki etkilerini ve çevrim içi rezervasyon kanallarının otel işletmeleri için önemini belirlemek amaçlanmıştır. Aynı zamanda çevrim içi rezervasyon kanallarında ve yorum sitelerinde işletme ile ilgili yapılan misafir yorumlarına ne kadar önem verildiği ve ne kadar dikkate alındığını belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme ve frekans analiz tekniği kullanılmıştır. Veriler 10 – 12 Ocak 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Sorular katılımcılara yüz yüze görüşülerek ve mail yolu ile yöneltilmiştir. Görüşmeler otel yöneticileri, çevrim içi kanal yöneticileri ve rezervasyon birim yöneticileri ile yapılmıştır. Katılımcıların cevaplarının bir kısmı görüşme sırasında direkt yazıya dökülmüş bir kısmı da katılımcıların izinleri alınarak ses kaydına alınmış daha sonra yazıya dökülmüştür. Elde edilen cevaplar nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizine tabi tutulmuştur. Her soru için ana tema ve alt temalar belirlenmiştir. Katılımcıların vermiş oldukları cevapların analizleri sonucunda Çanakkale şehir merkezinde yer alan 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin çevrim içi rezervasyon kanallarını kullanımının yeterli olmadığı, çevrim içi rezervasyon kanallarının yönetiminin doğru yapılmadığını saptanmıştır. Bu nedenle çevrim içi kanalların işletmelere gelirler açısından bir fayda sağlamadığı, daha çok reklam ve tanıtım için kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Çanakkale şehir merkezinde bulunan bu 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri üzerine yapılan bu çalışmanın ilgili alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the frequency of online reservation channel usage by 3, 4 and 5 star hotels located in the city center of Çanakkale, the effects of online reservation channels on the revenue growth of the businesses and the importance of online reservation channels for hotel businesses. It is also to determine how much importance is given to guest comments about the business on online reservation channels and review sites and how much they are taken into consideration. Semi-structured interview and frequency analysis techniques, which are qualitative research methods, were used in the study. Data were collected between January 10-12, 2025. Questions were directed to the participants through face-to-face interviews and via e-mail. Interviews were conducted with hotel managers, online channel managers and reservation unit managers. Some of the participants' answers were directly transcribed during the interview, while some were voice-recorded with the permission of the participants and later transcribed. The answers obtained were subjected to content analysis, which is a qualitative research method. Main themes and sub-themes were determined for each question. As a result of the analysis of the answers given by the participants, it was determined that the use of online reservation channels by 3, 4 and 5 star hotel businesses located in the city center of Çanakkale was not sufficient and that the management of online reservation channels was not done correctly. Therefore, it was revealed that online channels did not provide any benefit to the businesses in terms of income and were used more for advertising and promotion. It is thought that this study conducted on these 3, 4 and 5 star hotel businesses located in the city center of Çanakkale will contribute to the relevant literature.