Siirt ilinde yerel tarım ürünlerinin katma değerli gastronomik ürünlere dönüştürülmesi
Development of value-added gastronomic products using local agricultural products in Siirt province
- Tez No: 941847
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN DURLU ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yerel tarım ürünlerinin günümüz gıda tüketim alışkanlıklarına uygun şekilde değerlendirilerek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, taşınabilirliği ve pratik tüketim kolaylığı nedeniyle iki farklı atıştırmalık ürün çeşidi belirlenmiştir: kraker ve atıştırmalık bar. Her iki ürünün geliştirilmesinde Siirt iline özgü yerel hammaddelerden faydalanılmıştır. Kraker çeşidinde, Siirt'in geleneksel otlu peyniri, tahini ve sumağı kullanılmış; bar çeşidinde ise Zivzik narı, Siirt fıstığı, İskambo pekmezi, tahin ve nar ekşisini bir araya getirilmiştir. Geliştirilen ürünler önce sekiz kişilik eğitimli panelistlerce duyusal analizlere, ardından kraker için 97, bar için 93 tüketiciyle yapılan tüketici beğeni testlerine tabi tutulmuştur. Bulgulara göre, krakerin genel beğeni puanı 4,32 ± 0,67; barın ise 4,41 ± 0,58 olarak ölçülmüştür. Her iki ürün de tüketiciler tarafından“1-hiç beğenmedim”ve“5-çok beğendim”aralığında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar hem kraker hem de bar çeşidinin tüketiciler tarafından olumlu karşılandığını ve yerel ürünlerin alternatif gıda formlarıyla yeniden değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, yerel ürünlerin ekonomik değerini artırma potansiyelini göstermesi açısından hem akademik literatüre hem de uygulamalı gastronomi alanına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop local agricultural products into value-added items that align with contemporary food consumption habits. As part of the research, two types of snack products were selected due to their portability and ease of consumption: crackers and snack bars. In the development of both products, local raw materials specific to the province of Siirt were utilized. For the cracker variety, traditional Siirt herbed cheese, tahini, and sumac were used; while the bar variety combined Zivzik pomegranate, Siirt pistachios, Iskambo molasses, tahini, and pomegranate sour sauce. The developed products were first subjected to sensory analysis by a panel of eight trained evaluators, followed by consumer acceptance tests involving 97 participants for the cracker and 93 for the bar. According to the findings, the overall liking score for the cracker was measured as 4.32 ± 0.67, and 4.41 ± 0.58 for the bar. Both products were evaluated by consumers on a 5-point hedonic scale ranging from“1 – did not like at all”to“5 – liked very much.”The results indicate that both the cracker and bar varieties were positively received by consumers and that local products can be reinterpreted in alternative food formats. This study contributes to both the academic literature and the field of applied gastronomy by demonstrating the potential of increasing the economic value of local products.