Sosyal medya verileriyle turizm cazibe merkezlerinin ve optimum gezi rotasının belirlenmesi, Kapadokya örneği
Determination of tourism attraction centers and optimum travel route with social media data, Cappadocia example
  1. Tez No: 941855
  2. Yazar: MERVE TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN KARKINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması Kapadokya bölgesindeki turistik cazibe merkezlerini belirlemek ve bu noktalar arasında optimum gezi rotaları oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Python dili kullanılarak sosyal medya platformu Flickr üzerinden 2014-2024 yılları arasında coğrafi etiketli 2.173.307 fotoğrafın meta verisi toplanmış, tekrarlı veriler filtrelenerek 35.987 benzersiz konum verisi elde edilmiştir. Bu veriler, kümeleme analiziyle turistik yoğunluk noktalarının tespiti için kullanılmıştır. Cazibe merkezleri sayısının belirlenmesinde Silhouette, Davies-Bouldin, Dunn ve Calinski-Harabasz indeksleri kullanılmış, en uygun küme sayısı 113 olarak seçilmiştir. K-Means, C-Means ve K-Medoids kümeleme algoritmaları ile küme merkezleri hesaplanarak karşılaştırılmıştır. En düşük hata değerleri K-Medoids, en düşük hata değerleri (MSE: 0.000079, RMSE: 0.008893) ile elde edilmiştir. Optimum rota planlaması için Gezgin Satıcı Problemi (TSP) temelli bir model ve Google Maps API entegrasyonu kullanılmıştır. Kuş bakışı hesaplamalarla 1902,37 km'lik bir rota üretilirken, gerçek yol ağı ve trafik kısıtları dikkate alındığında bu mesafe 1995,65 km olarak revize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify tourist attraction points in the Cappadocia region and generate optimal travel routes. Using Python, metadata from 2,173,307 geotagged photos shared on Flickr between 2014 and 2024 were collected. After filtering out duplicate data, 35,987 unique location points were obtained. Clustering analysis was employed to identify tourist density points, and the number of attraction centers was determined using the Silhouette, Davies-Bouldin, Dunn, and Calinski-Harabasz indices, with the optimal cluster count selected as 113. The K-Means, C-Means, and K-Medoids clustering algorithms were compared, and the lowest error values (MSE: 0.000079, RMSE: 0.008893) were achieved using K-Medoids. For optimal route planning, a model based on the Traveling Salesman Problem (TSP) was implemented, integrating the Google Maps API. An initial route of 1,902.37 km was generated using straight-line calculations, which was later revised to 1,995.65 km by considering the actual road network and traffic constraints.