Otomotiv tasarım ve devreye alma süreçlerinde ürün yaşam döngüsü (PLM) uygulamaları ve bir konsept ürün analizi
Product lifecycle management (PLM) in automotive design and commissioning processes and a concept product analysis
  1. Tez No: 941906
  2. Yazar: ONUR EMRE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şirketler arasında geçtiğimiz son yıllarda endüstrinin gelişimi nedeniyle değişmekte olan rekabet yarışı, şirketleri mevcut ve gelişmekte olan teknolojileri kullanarak ürün yaşam döngüsü süreçlerini uçtan uca takip etmekte ve yönetmekte zorluk yaşamaktadır. İşletmeler değişen müşteri taleplerini karşılamak, pazardaki paylarını geliştirmek, ürün geliştirme ve üretim kalitesini arttırmak, maliyetleri azaltmak, operasyonlardaki verimlilik oranlarını yükseltmek ve iş süreçlerini düzenlemek amacıyla ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) yazılımlarına yatırım kararı almaktadırlar. Global piyasada bulunan şirketlerin müşterisi olan firmaların farklı PLM yazılımları kullanması sebebiyle tüm müşterilerini kapsaması için çalışmaktadırlar. Aynı zamanda farklı müşteriler ile çalışmaları nedeniyle farklı süreçler ile projelerini yönetmek durumunda kalmaktadırlar. Bu nedenle firmaların tasarım ve ürün geliştirme süreçlerinin tüm müşterilerine hitap edebilecek şekilde kurgulanması ve yönetilmesi gerekmektedir. Bu karmaşık yapıyı uçtan uça yönetebilmek için PLM yazılımları kullanmayı tercih etmektedirler. Şirketin süreçleri için yanlış seçilen PLM yazılımı tüm çalışanları ve şirketin hedeflerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu çalışmada otomotiv sanayisinde faaliyet gösteren bir şirketin PLM yazılımı seçim sürecine yardımcı olmak amacıyla inceleme yapılmıştır. Ayrıca bu şirketin kendi tasarım ve yeni ürün devreye alma süreci incelenmiş ve örnek bir ürün için PLM yazılımı kullanılarak şirketin süreçlerindeki aşamalar için çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competition race that has been changing among companies due to the development of the industry in recent years has made companies have difficulty in following and managing product lifecycle processes from end to end using existing and developing technologies. Companies are making investment decisions in product lifecycle management (PLM) software in order to meet changing customer demands, improve their market share, increase product development and production quality, reduce costs, increase efficiency rates in operations and organize business processes. Since companies that are customers of companies in the global market use different PLM software, they work to cover all their customers. At the same time, they have to manage their projects with different processes due to working with different customers. For this reason, companies' design and product development processes need to be structured and managed in a way that can appeal to all their customers. They prefer to use PLM software in order to manage this complex structure from end to end. PLM software that is wrongly selected for the company's processes negatively affects all employees and the company's goals. In this study, an examination was conducted to help the PLM software selection process of a company operating in the automotive industry. In addition, this company's own design and new product commissioning process was examined and a study was carried out for the stages in the company's processes using PLM software for a sample product.