Şeve oturan şerit temellerin taşıma gücünün istatistiksel yaklaşımla irdelenmesi
Investigation of the bearing capacity of strip foundations resting on slope with statistical approach
- Tez No: 941907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALPER KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması, şeve oturan şerit temellerin taşıma gücünü istatistiksel yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Şevli zeminlerde temellerin taşıma kapasitesi, geleneksel düz zemin temellerine kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahiptir ve birçok faktörden etkilenmektedir. Bu nedenle, mevcut analitik yaklaşımların sınırlılıklarını aşmak ve daha güvenilir tahminler yapmak için istatistiksel modelleme yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında içsel sürtünme açısı, kohezyon, temel genişliği, gömülme derinliği, temelin şeve uzaklığı, şev yüksekliği ve şev eğim açısı bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenlerin yanıt olarak belirlenen taşıma gücü katsayısı üzerindeki etkileri istatistiksel olarak incelenmiştir. Bu kapsamda Yanıt Yüzey Yöntemi (YYY) kullanılmıştır. Merkezi kompozit tasarım yaklaşımı ile bağımsız değişkenlerin farklı değer aldığı 142 durum oluşturulmuştur. Her durum için temel monotonik yükleme yapılarak sonlu elemanlar yöntemi ile taşıma gücü belirlenmiştir. Elde edilen yük, boyutsuz taşıma gücü katsayısına çevrilerek yanıt olarak deney matrisinde tanımlanmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda, uygun model belirlenmiş, doğrulaması yapılmıştır. Model doğruluğu, deney setinde olmayan bağımsız değişkelerin bulunduğu yeni veri seti ile kontrol edilmiştir. Elde edilen istatistiksel model kullanılarak, bağımsız değişkenlerin taşıma gücü katsayısı üzerindeki tekil etkileri incelenmiştir. Bunun yanında, bağımsız değişkenler arasında etkileşimin de olabileceği dikkate alınarak parametre etkisi Pareto diyagramları ile incelenmiştir. Pareto diyagramları ANOVA sonucunda her bir bağımsız değişken için belirlenen F-değerleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, şevli zeminlerde temellerin taşıma kapasitesinin, zemin özellikleri ve şev geometrisi ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Yanıt Yüzey Yönteminin, karmaşık geoteknik sistemlerin davranışlarını modelleme ve tahmininde etkili bir yöntem olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to statistically investigate the bearing capacity of strip foundations resting on slopes. The bearing capacity of foundations on slopes is more complex compared to foundations on flat surfaces and is influenced by numerous factors. Therefore, statistical modeling techniques are employed to overcome the limitations of existing analytical approaches and make more reliable predictions. Within the scope of the study, internal friction angle, cohesion, foundation width, depth of embedment, distance of the foundation to the slope, slope height, and slope inclination angle were determined as independent variables. The effects of the independent variables on the bearing capacity coefficient determined as a response were analyzed statistically. In this context, the Response Surface Method (RSM) was used. With the central composite design approach, 142 cases with different values of the independent variables were created. For each case, basic monotonic loading was applied, and the bearing capacity was determined by the finite element method. The load obtained was converted into a dimensionless bearing capacity coefficient and defined in the test matrix as a response. As a result of the statistical analysis, the appropriate model was determined and validated. Using the obtained statistical model, the individual effects of the independent variables on the bearing capacity coefficient were analyzed. In addition, considering that there may be an interaction between the independent variables, the parameter effect was analyzed with Pareto diagrams. Pareto diagrams were prepared by considering the F-values determined for each independent variable as a result of ANOVA. The results obtained show that the bearing capacity of foundations resting on slope is directly related to the soil properties and slope geometry. Additionally, it was demonstrated that the Response Surface Method is an effective technique for modeling and optimizing the behavior of complex geotechnical systems.