Geofitlerden lale ve zambakta çiçek kalitesi ve vazo ömrünün arttırılmasında mikoriza kullanımının etkinliği
Effectiveness of mycorrhizae on enhancing flower quality and vase life of tulip and lily geophytes
- Tez No: 941914
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Tulipa gesneriana 'Strong Gold' lale çeşidinde ve Lilium OT hybrid 'Zambesi' zambak çeşidinde hasattan önce Rhizophagus irregularis (SM) ve Rhizophagus irregularis+Glomus proliferum çeşidi (MM) mikoriza uygulamalarının çiçek kalitesi ve vazo ömrü üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Araştırmada, lale ve zambak soğanları 6 L hacme sahip saksılara, yetiştirme ortamı olarak torf tercih edilerek dikildi. Bitkiler ortalama 18,4°C sıcaklık ve %70,3 nisbi neme sahip cam serada yetiştirildi. Mikoriza uygulamaları soğanlarda köklenme gözlemlendiğinde uygulandı. Mikoriza uygulanmayan bitkiler de kontrol olarak değerlendirildi. Çalışmada hasat öncesinde yaprak sayısı, yaprak eni/boyu, çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, tomurcuk çapı/boyu (lalede), bitki boyu, soğan çapı, soğan boyu, yavru soğan sayısı, saçak kök sayısı, soğan ağırlığı, toplam/soğansız bitki ağırlığı, yaprak renk ölçümü, nispi klorofil miktarı (SPAD), zambak bitkilerinde ek olarak çiçek ekseni uzunluğu, kandil sayısı, kandil boy/çap ölçümleri yapıldı. Hasat sonrasında Chrysal vazo çözeltilerine alınan bitkilerde çiçek çapı, vazo ömrü, dört günde bir oransal taze ağırlık değişimi, çözelti alımı, nispi klorofil miktarı (SPAD), yaprak ve çiçek renk ölçümleri gerçekleştirildi. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre lale yetiştiriciliğinde; çiçek sapı kalınlığı, soğan çapı, soğan boyu, yavru soğan sayısı, toplam bitki ağırlığı, zambak yetiştiriciliğinde; çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı ve soğan çapı ölçümlerinde Rhizophagus irregularis+Glomus proliferum uygulaması en iyi değerleri gösterdi. Her iki mikoriza uygulamasının maksimum değerleri gösterdiği parametreler ise lale bitkisinde soğan ağırlığı, zambak bitkisinde de bitki boyu, çiçek çapı ve çözelti alımı oldu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Rhizophagus irregularis (SM) and Rhizophagus irregularis+Glomus proliferum (MM) mycorrhiza applications on the flower quality and vase life of the Tulipa gesneriana 'Strong Gold' tulip variety and the Lilium OT hybrid 'Zambesi' lily variety before harvest. In the study, tulip and lily bulbs were planted in pots with a capacity of 6 liters, using peat as the growing medium. The plants were grown in a glass greenhouse with an average temperature of 18.4°C and 70.3% relative humidity. Mycorrhiza applications were applied when rooting was observed in the bulbs. Plants without mycorrhiza were considered as controls. Before harvest, measurements were taken for the number of leaves, leaf width/length, flower stem length, flower stem thickness, bud diameter/length (in tulips), plant height, bulb diameter, bulb length, number of bulbils, number of fibrous roots, bulb weight, total/plant weight without bulbs, leaf color measurement, relative chlorophyll content (SPAD), and in lily plants additionally flower axis length, number of candlesticks, and candlestick length/diameter. After harvest, the plants taken into Chrysal vase solutions were measured for flower diameter, vase life, proportional fresh weight change every four days, solution uptake, relative chlorophyll content (SPAD), and leaf and flower color measurements. According to the results obtained from this study, in tulip cultivation; flower stem thickness, bulb diameter, bulb length, number of bulbils, and total plant weight, and in lily cultivation; flower stem length, flower stem thickness, and bulb diameter measurements, the Rhizophagus irregularis+Glomus proliferum application showed the best values. The parameters for which both mycorrhiza applications showed the maximum values were bulb weight in tulip plants and plant height, flower diameter and solution uptake in lily plants.