Rüzgâr Enerji Santrali (RES) fizibilitesi: Rüzgâr gücü potansiyelinin belirlenmesi ve TOPSIS metodu kullanılarak RES yapım yeri seçimi analizi
Wind power plant (WPP) feasibility: Determination of wind power potential and site selection analysis for WPP construction using the TOPSIS method
  1. Tez No: 941941
  2. Yazar: FİKRET BURAK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF ALPER KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Rüzgâr çiftliklerinin başarılı bir şekilde konuşlandırılması ve işletilmesi, önemli ölçüde doğru kurulum sahasının seçilmesine bağlıdır. Bu çalışma rüzgâr enerji santrali yer seçiminde uygun araziler arasında en verimlisinin seçilmesi ile ilgilidir. Rüzgâr enerji santrali için doğru yer seçiminin çeşitli topografik durumları standarda oturtularak seçilen birkaç aday arazi arasında hangisinin daha verimli olacağı konusunda Çoklu Karar Verme Metotlarının sağladığı olanaklar ile faydalı bir çözüm yöntemi sunulmuştur. Ayrıca yeni bir kriter de sunulmuştur. Yükseltisi ve eğimi yüksek arazilerde alan kısıtlılığı söz konusudur. Hangi araziye optimize olarak daha fazla türbin kurulabileceği dolayısıyla hangi aday arazinin daha çok potansiyel kurulu güç sunacağı kriter olarak geliştirilerek çözüm metodunda gösterilmiştir. Bu çalışma RES kurulum projelerinde en uygun araziyi seçme konusunda yardımcı olması bu çalışmanın ana hedef konusudur.
Özet (Çeviri)
The successful deployment and operation of a wind farm significantly depend on the accurate selection of installation sites. This study presents a choosing method between suitable lands for wind power plants. Utilizing Multi-Criteria Decision-Making techniques, to score based identify the candidate site that would provide the most efficient outcome by standardizing various topographic conditions and quantitative data for the proper selection of a wind power plant site. A uniquely developed criterion parameter is also introduced. Installation space constraints are a major issue in areas with high elevations and steep slopes. The new criterion parameter identifies sites that can optimally accommodate more turbines, thereby offering higher achievable installed capacity. The main objective of this study is to assist in selecting the most suitable site for wind power plant installation projects.