Graves hastalarında doğal öldürücü hücrelerin aktivasyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of activation status of natural killer cells in patients with Graves disease
- Tez No: 941942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN SAYİNER, PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZSOY Ö, Graves Hastalarında Doğal Öldürücü Hücrelerin Aktivasyon Durumlarının Değerlendirilmesi, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Gaziantep, 2025. Amaç: Graves hastalığı (GH), tiroid bezinde görülen, hipertiroidizm, diffüz guatr, oftalmopati ile seyreden otoimmün bir bozukluktur. Hastalığın etiyolojisinde genetik, immünolojik ve çevresel birçok neden rol oynamaktadır. Doğal öldürücü (NK) hücreler, doğal bağışıklık sisteminin CD3- CD56+ lenfositleridir. NK hücreler GH'nin patogenezinde önemli rol oynamaktadır. NK hücrelerin anormal aktivitesinin GH'nin başlangıcı ve ilerlemesi ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda GH'de, NK hücrelerin aktivasyon durumları belirlenerek hastalığın otoimmün mekanizmasındaki rollerinin araştırılması amaçlandı. Bu doğrultuda periferik kan örneklerinden elde edilen NK hücre alt grupları (CD3⁻CD56⁺), CD3, CD16-56, NK hücrelerin aktivasyon belirteçleri olan CD107a/LAMP-1, CD314 (NKG2D) ve CD69 ekspresyon düzeyleri flowsitometri yöntemi kullanılarak analiz edildi ve NK hücrelerin GH patogenezine olası katkıları değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2024-2025 yılları arasında Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 30 yeni tanı izole GH olanlar ve 30 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 60 kişi dahil edildi. CD3, CD16-56 ve aktivasyon parametreleri olan CD107a/LAMP-1, CD314 (NKG2D), CD69 markerları flowsitometri yöntemiyle analiz edildi. Kişilerin rutin hemogram, biyokimyasal parametreleri ve tiroid fonksiyon testleri değerlendirildi, tiroid bezlerinin yapısı tiroid ultrasonografisi ile incelendi. Bulgular: Graves tanılı 30 hasta 22 kadın (% 73,3) ve 8 erkek (% 26,7) cinsiyetten oluşmaktaydı ve hasta grubun yaş ortalaması 37,20±12,95 yıl (min-max: 17-63) idi.
Özet (Çeviri)
Özsoy Ö, Evaluation of Activation Status of Natural Killer Cells in Patients with Graves Disease, Department of Internal Medicine, Gaziantep University, Medical Specialization Thesis, Gaziantep, 2025. Objective and Aim: Graves disease (GD) is an autoimmune disorder of the thyroid gland characterized by hyperthyroidism, diffuse goiter, and ophthalmopathy. Its etiology involves a complex interaction between genetic, immunological, and environmental factors. Natural killer (NK) cells are CD3⁻CD56⁺ lymphocytes that are part of the innate immune system. NK cells are believed to play a significant role in the pathogenesis of GD, and their abnormal activity may be associated with the onset and progression of the disease. In our study, we aimed to evaluate the activation status of NK cells in GD to investigate their possible roles in the autoimmune mechanisms underlying the disease. For this purpose, NK cell subsets (CD3⁻CD56⁺) obtained from peripheral blood samples were analyzed using flow cytometry to assess the expression levels of CD3, CD16–56, and the activation markers CD107a/LAMP-1, CD314 (NKG2D) and CD69. Materials and Methods: A total of 60 participants were included in our study between 2024 and 2025: 30 patients with newly diagnosed, isolated Graves disease and 30 healthy controls who presented to the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic. Flow cytometric analysis was performed to determine the expression levels of CD3, CD16–56, CD107a/LAMP-1, CD314 (NKG2D), and CD69. Routine hemogram, biochemical parameters, thyroid function tests, and thyroid ultrasonography were also evaluated. Results: Among the 30 patients diagnosed with Graves disease, 22 (73.3%) were female and 8 (26.7%) were male, with a mean age of 37.20 ± 12.95 years (range: 17–63).