Kütdiken ve Aydın limon çeşitlerinin mersin ekolojik koşullarında bitki gelişim, fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of plant development, phenological and pomological characteristics of kütdiken and Aydın lemon varieties in mersin ecological conditions
- Tez No: 941952
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırmada, Kütdiken ve Aydın limon çeşitlerinin Mersin ekolojik koşullarında 2022-2023 üretim sezonunda bitki gelişim, fenolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada Kütdiken ve Aydın limon çeşitlerinin ağaç başına düşen, taç birim hacmine düşen ve gövde birim kesit alanına düşen verim miktarları belirlenmiştir. Ayrıca meyve kalite kriterlerinden; meyve iriliği, uzunluğu, çapı, kabuk kalınlığı incelenmiştir. Pomolojik özelliklerin yanı sıra bazı önemli subjektif özelliklerde (dış görünüş, meyve şekli, kabuk yapısı, kabuk ve et rengi, et tekstürü) çalışmada değerlendirilmeye alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Kütdiken limonunun verimi (124.8 kg/ağaç) Aydın çeşidine (88 kg/ağaç) göre daha yüksek bulunmuştur. Kütdiken çeşidinin (132.25 g, 5.25 mm), Aydın çeşidine (121.09 g, 4.19 mm) göre daha iri ve daha kalın kabuklu meyveleri olduğu tespit edilmiştir. Aydın çeşidinin meyve suyu miktarı (% 37.98) Kütdiken'e göre daha yüksek bulunmuştur. Asitlik bakımından her iki çeşit birbirine yakın değerler vermiştir. Taç hacmi bakımından Aydın çeşidi (8.43 m3), Kütdiken çeşidine (5.85 m3) göre daha büyük taç hacmine sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, plant development, phenological and pomological characteristics of Kütdiken and Aydın lemon varieties were investigated in the 2022-2023 production season in Mersin ecological conditions. The trial was established in 2002 according to the“Randomized Plots Trial Design”. In the study, the yield amounts per tree, per unit canopy volume and per trunk cross section area of Kütdiken and Aydın lemon varieties were determined. In addition, fruit size, length, diameter and rind thickness were examined from fruit quality parameters. In addition to pomological characteristics, some important subjective characteristics (external appearance, fruit shape, rind structure, rind and flesh color, flesh texture) were also evaluated in the study. According to the results, the yield of Kütdiken lemon (124.8 kg/tree) was found higher than the Aydın variety (88.0 kg/tree). Larger and thicker-skinned fruits were obtained from Kütdiken variety (132.25 g, 5.25 mm) compared to Aydın variety (121.09 g, 4.19 mm). Fruit juice amount of Aydın variety (37.98%) was found to be higher. In terms of acidity, both varieties gave similar values. In terms of tree canopy volume, Aydın variety (6.54 m3) had a larger volume than Kütdiken variety (5.08 m3).