Erdemli limon yetiştiricilik alanlarında rumple(çöküntü) hastalığının bulunma oranı ve çöküntü gözlenen limon ağaçlarında viroid etmenlerinin araştırılması
The prevalence of rumple disease in lemon growing areas of Erdemli district and investigation of viroid factors in lemon trees with rumple
- Tez No: 714619
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Mersin ili Erdemli ilçesi limon yetiştiricilik alanlarında Rumple (Çöküntü) hastalığının bulunma oranının araştırılması ve hastalığın görüldüğü ağaçlarda turunçgil viroid etmenlerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bölgede bulunan limon bahçelerinde Kütdiken, Mayer, İtalyan Memeli, Aydın, Euroka ve Enterdonat limon çeşitlerinde sörvey çalışması yürütülmüştür. Çöküntü hastalığının Erdemli ilçesi limon yetiştiricilik alanlarında toplam enfeksiyon oranı %29 olarak saptanmıştır. Biyolojik indeksleme çalışmalarında ise tohumdan yetiştirilen Etrog citron fidanlarına gerçekleştirilen mekanik inokulasyon sonucunda yapraklarda epinasti ve yaprak nekrozları gözlenen başlıca simptomlar olmuştur. Çöküntü simptomu gösteren 10 farklı limon ağacının aynı zamanda CEVd ve CCaVd ile enfekteli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the prevalence of Rumple disease and to investigate the citrus viroid agents in the trees where the disease is seen in the lemon growing areas of Erdemli district of Mersin province. In the lemon orchards in the region, surveys were carried out on Kütdiken, Mayer, İtalyan Memeli, Euroka, Aydın ve Enterdonat lemon varieties. The total infection rate of the Rumple disease in the lemon growing areas of Erdemli district was determined as 29%. In biological indexing studies, the main symptoms observed were epinasty and leaf necrosis on leaves as a result of mechanical inoculation on Etrog citron seedlings grown from seed. It was determined that 10 different lemon trees showing collapse symptoms were also infected with CEVd and CCaVd.