Nullipar gebelerin doğum sağlık inancı ve doğum şekli tercihleri
Birth health beliefs and mode of delivery preferences of nulliparous pregnant women
- Tez No: 941964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nullipar gebelerin doğum sürecine ilişkin sağlık inançlarını ortaya koymak ve bu inançların doğum şekli tercihleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu sayede, sağlık profesyonellerinin ve politika yapıcıların, gebelerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine daha uygun destek ve bilgilendirme sağlamalarına katkı sunulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma 15.10.2024-15.01.2025 tarihlerinde Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 384 nullipar gebenin katılımıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri; katılımcıların sosyodemografik ve psikososyal özellikleri ile Sezaryen Niyet Ölçeği ve Doğum Sağlık İnancı Ölçeği'ni içeren anket formunun yüz yüze görüşme tekniğiyle doldurulması yoluyla toplandı. İstatiksel analiz için SPSS 26 paket programı kullanıldı ve p0,05). Sonuç: Sonuç olarak, gebelerin doğum şekli tercihlerinde sağlık inançlarının etkili olduğu belirlenmiştir; Özyeterlilik, Motivasyon, Yarar Algısı ve Önemseme/Ciddiyet Algısı yüksek olan gebeler normal doğumu tercih ederken, Engel ve Duyarlılık Algısı yüksek olan gebelerin sezaryen doğumu tercih ettikleri görülmüştür. Bu doğrultuda, doğuma yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde sağlık inançlarını olumlu yönde değiştirecek müdahalelere ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study is to reveal nulliparous pregnant women's health beliefs regarding the birth process and to examine how these beliefs affect their preferences for the mode of delivery. By doing so, it is intended to contribute to health professionals and policy makers by providing support and information that better align with pregnant women's needs and preferences. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between October 15, 2024, and January 15, 2025, in the Obstetrics and Gynecology Clinic of Afyonkarahisar Health Sciences University Medical Faculty. A total of 384 nulliparous pregnant women participated in the study. Data were collected through a face-to-face questionnaire, which included socio-demographic and psychosocial characteristics of the participants as well as the Cesarean Intention Scale (CIS) and the Birth Health Belief Scale (BHBS). The SPSS 26 software package was used for statistical analysis, and p0.05). Conclusion: In conclusion, it was determined that pregnant women's health beliefs play an influential role in their preferred mode of delivery. Pregnant women with higher Self-Efficacy, Motivation, Perceived Benefit, and Importance/Seriousness Perception tend to prefer normal delivery, whereas those with higher Barrier and Sensitivity Perceptions tend to prefer cesarean. Accordingly, it is recommended that interventions aiming to positively modify health beliefs be prioritized in birth-related education and counseling services.