Çocuklara yönelik çevrimiçi cinsel sömürü ve istismar ile mücadelede kurulması gereken denge
Seeking for a balance while combating online sexual exploitation and abuse against children
  1. Tez No: 942001
  2. Yazar: KÜBRA BEGÜM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Teknolojinin hızla gelişip yaygınlaşması, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaların sınırlarını giderek daha bulanık hale getirerek çocukların çevrimiçi cinsel sömürü ve istismar gibi suçlardan korunma ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Çevrimiçi ortamda çocuklar,“livestreaming”ve“grooming”gibi yeni cinsel istismar fiilleri ile karşılaşmakta ve bu durum mevcut yasal düzenlemelerin çocukları çevrimiçi cinsel istismardan korumaya yetip yetmediği sorusunu gündeme getirmektedir. Bu nedenle çocukların çevrimiçi cinsel istismardan etkili şekilde korunmasına ilişkin mevcut hukuki düzenlemelerin yeterliliği ve yeni düzenlemelere duyulan ihtiyaç üzerine bir çalışma yapılmıştır. Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin üyesi olduğu bölgesel ve uluslararası çocuk ve insan hakları mekanizmalarının konuya ilişkin geliştirdikleri hukuki çözümler, karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan inceleme uluslararası insan hakları ve çocuk hakları hukukunun, 2000 yılından bu yana çevrimiçi cinsel sömürü ve istismarla etkili şekilde mücadeleyi desteklemek için içtihat ve yorum yolu ile sık sık güncellendiğini göstermektedir. AB hukuku, konuya ilişkin bir reform süreci geçirirken, Türk hukukunda da benzer bir reforma ihtiyaç olduğu savunulabilir. Çocukların çevrimiçi cinsel istismardan korunma hakkını sağlamak için yapılan hukuki düzenlemelerin, çevrimiçi hizmetlerden faydalanan kişilerin ifade özgürlüğü ve özel hayatın gizliliği gibi temel haklarına ölçüsüz bir müdahale oluşturmaması, ayrımcılık yasağını ihlale yol açmaması gerekmektedir. Çalışmada, bu çatışan hakların dengelenmesinde çocuk hakları ve insan hakları temelli bir yaklaşımın nasıl izlenebileceği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement and accelerated utilization of technology are blurring the boundaries between online and offline worlds, leading to a growing need to protect children from crimes such as online sexual exploitation and abuse. Children encounter new forms of sexual abuse, such as“livestreaming”and“grooming”, raising the question of whether existing legal regulations are sufficient to protect children adequately in online sphere. Therefore, a study was conducted on the current legal regulations and the need for new measures to effectively protect children from online sexual abuse. The legal solutions developed by Türkiye, the European Union (EU), and regional and international child and human rights mechanisms to which Turkey is a party have been examined comparatively. The examination reveals that international human rights and children's rights law have been frequently updated through case law and interpretation since 2000 to effectively combat online sexual exploitation and abuse. While EU law is undergoing a reform on the subject, it can be argued that similar reforms are needed in Turkish law. Legal regulations aimed at ensuring children's right to protection from online sexual abuse should not constitute a disproportionate interference with the fundamental rights of individuals benefiting from online services, such as freedom of expression and the right to privacy, nor lead to a violation of the prohibition of discrimination. The study highlights how a child and human rights-based approach can be implemented in balancing these conflicting rights.