Motivasyon ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between motivation and organisational commitment
  1. Tez No: 942000
  2. Yazar: DİLEK TEVRÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Değişen sosyo-ekonomik ve siyasi koşullar ile hızla gelişen teknoloji sonucunda örgütler için karlılık, büyüme ve sürdürülebilirlik konusu gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirliği sağlamak üzere çalışanların motivasyonlarının ve örgüte bağlılık düzeylerinin çalışılması örgütün amaçlarına ulaşmasında gereklilik haline gelmektedir. Örgütlerin sürdürülebilirliğindeki ana aktörlerden biri olan çalışanların motivasyon ve örgütsel bağlılıklarının etkinliğinin sağlanması önemli bir örgütsel gündem niteliği taşımaktadır. Bu tezin amacı motivasyon ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin tespit edilmesi olmuştur. Bu nedenle bir model sunulmuş, anket yöntemi ile veri seti elde edilmiş ve veriler üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeline göre içsel motivasyon ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan devam ve normatif bağlılık arasında ve dışsal motivasyon ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Buna karşın, içsel motivasyon ile örgütsel bağlılığın alt boyutlarından biri olan duygusal bağlılık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the changing socio-economic and political conditions, along with rapidly advancing technology, issues such as profitability, growth, and sustainability are becoming increasingly important for organizations. In order to ensure sustainability, examining employees' motivation and their level of organizational commitment has become essential for achieving organizational goals. As employees are among the key actors in ensuring organizational sustainability, maintaining the effectiveness of their motivation and commitment has become a crucial item on the organizational agenda. The aim of this thesis is to determine the relationship between motivation and organizational commitment. To this end, a research model was proposed, data were collected through a survey method, and various analyses were conducted. According to the research model, a significant relationship was found between intrinsic motivation and two sub-dimensions of organizational commitment: continuance commitment and normative commitment. Furthermore, a significant relationship was identified between extrinsic motivation and all three sub-dimensions of organizational commitment: affective commitment, continuance commitment, and normative commitment. However, no significant relationship was found between intrinsic motivation and affective commitment, which is one of the sub-dimensions of organizational commitment.