Hemodiyaliz hastalarında sanal gerçeklik temelli videoların semptomlar, vital bulgular ve konfor üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of virtual reality-based videos on hemodialisis symptoms, vital signs and comfort in hemodialisis patients
- Tez No: 942026
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu araştırma; sanal gerçeklik (SG) temelli videoların hemodiyaliz hastalarında semptomlar, vital bulgular ve konfor üzerine etkisi belirlemek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü ön test-son test modelli deneysel tasarımlı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Gümüşhane ili Kelkit Devlet Hastanesi'nde Haziran 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında tedavi gören 54 hemodiyaliz hastası oluşturur. Araştırmaya katılan hastalar; 25'i kontrol, 25'i müdahale ve 4'ü pilot uygulama grubunda yer aldı. Müdahale grubuna diyaliz seansları sırasında 8 hafta boyunca haftada 2 kez sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletildi. Araştırma verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Diyaliz Semptom İndeksi (DSİ)”,“Vital Bulgu İzlem Formu”,“ Hemodiyaliz Konfor Ölçeği Versiyon II (HDCS Versiyon II)”toplandı. Araştırma verileri, araştırmanın başında ve 8. haftasının sonunda toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde t testleri, tekrarlı ölçümler ANOVA testi, Mann Whitney U ve Friedman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of virtual reality (VR)-based videos on symptoms, vital signs, and comfort in hemodialysis patients. Material and Method: The study was conducted as a randomized controlled trial with a pre-test–post-test experimental design. The study population consisted of 54 hemodialysis patients who received treatment at Kelkit State Hospital in Gümüşhane between June 2024 and May 2025. Of these patients, 25 were assigned to the control group, 25 to the intervention group, and 4 to the pilot group. The experimental group was shown videos using virtual reality glasses twice a week for 8 weeks during dialysis sessions. Research data were collected using the“Patient Identification Form”,“Dialysis Symptom Index (DSI)”,“Vital Sign Monitoring Form”,“Hemodialysis Comfort Scale Version II (HDCS Version II)”. Research data were collected at the beginning of the study and at the end of the 8th week. T-tests, repeated measures ANOVA test, Mann Whitney U and Friedman test were used to evaluate the data.