Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hastalara psikososyal bakım verme durumlarının verimlilik ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses working in intensive care units and efficiency in providing psychosocial care to patients
  1. Tez No: 942028
  2. Yazar: SENA TUNÇEL KIY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hastalara psikososyal bakım verme durumlarının verimlilik ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi hastanesinde çalışan 128 yoğun bakım hemşiresi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, kişisel bilgi formu Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği ve Psikososyal Bakım Yetkinliği Özdeğerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama formlarından elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada hangi analiz yönteminin kullanılacağını belirlemek amacıyla normallik analizi yapılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda değişkenler arasındaki farklılığı belirlemek için bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Ayrıca ANOVA test sonuçları doğrultusunda aralarında farklılık çıkan gruplarda farklılaşmanın hangi grup lehine olduğunu belirlemek içinde Post-Hoc Tukey analizi yapılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objevtive: The aim of this study is to examine the relationship between the psychosocial care of nurses working in intensive care units and productivity. Material and Methods: The research was conducted in analytical cross-sectional type. The sample of the study consists of 128 intensive care nurses working in Aydın Adnan Menderes University hospital. The data of the study were collected with the personal information form Attitude Scale Towards Productivity and the Psychosocial Care Competency Self-Assessment Scale. The data obtained from the data collection forms used within the scope of the research were analyzed with the SPSS program. In order to determine which analysis method will be used in the study, normality analysis was performed and it was determined that the data showed normal distribution. In this context, independent sample t-test and ANOVA test were performed to determine the difference between the variables. In addition, in line with the ANOVA test results, Post-Hoc Tukey analysis was performed to determine which group was in favor of the differentiation in the groups with differences between them. In addition, Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between variables. The findings were evaluated at the 95% confidence interval and 5% significance level.