Polifenol, tanen ve sükroz katkısının yonca silajında proteoliz, yağ asidi kompozisyonu, silaj fermantasyonu ile süt yağ asidi bileşimi üzerine etkileri
Effects of polyphenol, tannin and sucrose addition on milk yield and fatty acid content, and proteolysis, fatty acid composition and fermentation of ensiled alfalfa
- Tez No: 942039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı katkıların yonca silajında silaj kalitesi ile yağ içeriği ve bileşiminin yanı sıra çoklu doymamış yağ asit (PUFA)'nin silolama sonrası stabilitesi ve aerobik stabilitesi arasında ilişkiler kurmaktır. Çalışmanın birinci hedefi yüksek PUFA konsantrasyonuna sahip yoncaya silolama sırasında çay polifenol ekstraktı (ÇP, %50 polifenol içeren), meşe tanen ekstraktı (MT, %63 kondanse tanen içeren) ve sükroz (S) ilavesinin lipoliz ve proteoliz üzerindeki etkisini belirlemektir. İkinci hedefi ise hazırlanan katkılı ve katkısız yonca silajlarının laktasyon periyodunun ikinci dönemindeki (70-140. günler arası) süt sığırlarında süt verimi ve süt yağ asidi bileşimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, kontrol-katkısız, 4 g/kg KM ÇP ekstraktı (ÇP), 15 g/kg KM MT ekstraktı ve 10 g/kg KM S katkılı olmak üzere 4 farklı yonca silaj grubu oluşturularak 70 gün boyunca fermentasyona tabi tutulmuştur. Laktasyonun ikinci döneminde 7 baş birden fazla doğum yapmış Simental ırkı süt ineği Switch-back (çapraz geçişli faktöriyel düzenlenmiş) deneme desenine göre rastgele bir şekilde dört muamele dizisinden birine atanmıştır. Denemede her bir periyot 7 gün rasyon adaptasyonu ve 14 gün veri toplama süresi olmak üzere toplam 21 gün sürmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish relationships between silage quality and fat content and composition, as well as the post-silage stability of polyunsaturated fatty acid (PUFA) and aerobic stability in alfalfa silage with different additives. The primary objective of the study is to determine the effects of tea phenol extract (TP, containing 50% polyphenols), oak tannin extract (OT, containing 63% condensed tannins), and sucrose (S)addition on lipolysis and proteolysis during the ensiling of alfalfa with high PUFA content. The secondary objective is to investigate the feeding value and milk fatty acid composition of prepared supplemented and non-supplemented alfalfa silages in mid-lactation dairy cows (70-140 days). In this study, four different silage groups were formed: control (C, without additive), TP (4 g/kg DM), OT (15 g/kg DM), and S (10 g/kg DM), and subjected to fermentation for 70 days. Seven multiparous Simmental dairy cows in mid-lactation were randomly assigned to one of four treatment sequences in a switch-back (cross-over factorial arrangement) experimental design. Each experimental period lasted 21 days, consisting of 7 days of ration adaptation and 14 days of data collection.