Astım hastalarında yüksek yoğunluklu inspiratuar kas eğitiminin solunum kas fonksiyonu, egzersiz kapasitesi, dispne ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerindeki etkileri
Effects of high intensity inspiratory muscle training on respiratory muscle function, exercise capacity, dyspnea and health-related of life in asthma patients
- Tez No: 942086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, astımlı olgularda standart pulmoner rehabilitasyon (PR) egzersiz programına eklenen yüksek ve düşük yoğunluklu inspiratuar kas eğitiminin (İKE), solunum kas fonksiyonu, egzersiz kapasitesi, dispne ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, astım tanısı alan 40 katılımcı dahil edildi ve katılımcılar Yüksek Yoğunluklu İKE (Y-İKE) Grubu (20) ve Düşük Yoğunluklu İKE (D-İKE) Grubu (20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Y-İKE grubuna maksimum inspiratuar basıncın %80'inden, D-İKE Grubuna %30'undan başlayarak iki haftada bir %5 yük artırımı ile İKE uygulandı. Tüm egzersizler 8 hafta boyunca haftada 3 gün verildi. Solunum kas fonksiyonu, periferik kas kuvveti, 6 dakika yürüme testi (6DYT), modifiye Medical Research Council (mMRC), Astım Kontrol Testi (AKT), Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği (AYKÖ), Saint George Solunum Yaşam Kalitesi Anketi (SGRQ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) skorları değerlendirildi. Bulgular: Grupların başlangıç değerleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of high and low intensity inspiratory muscle training (IMT) added to a standard pulmonary rehabilitation (PR) exercise programme on respiratory muscle function, exercise capacity, dyspnoea and health-related quality of life in asthmatic patients. Materials and Methods: The study included 40 participants diagnosed with asthma and the participants were divided into two groups as High Intensity IMT (H-IMT) Group (20) and Low Intensity IMT (L-IMT) Group (20). IMT was performed at 80% of maximum inspiratory pressure in the H-IMT group and 30% in the L-IMT group with a 5% load increase every two weeks. All exercises were performed 3 days a week for 8 weeks. Respiratory muscle function, peripheral muscle strength, 6-minute walk test (6MWT), modified Medical Research Council (mMRC), Asthma Control Test (ACT), Asthma Quality of Life Scale (AQLQ), Saint George Respiratory Quality of Life Questionnaire (SGRQ) and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) scores were evaluated. Results: Baseline values of the groups were similar (p>0.05).