DDIT4 gen ekspresyonunun kolorektal kanserde prognostik ve terapötik öneminin aydınlatılması
Elucidating the prognostic and therapeutic significance of DDIT4 gene expression in colorectal cancer
  1. Tez No: 942111
  2. Yazar: FATMA GÜLCE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZDAĞ SEVGİLİ, ÖĞR. GÖR. NEVİN BELDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
DNA damage-inducible transcript 4 (DDIT4), kanserlerin patogenezinde kritik süreçlerde rol oynayan önemli bir biyobelirteç adayı moleküdür. Ancak, DDIT4'ün kolorektal kanser (KRK) patogenezindeki rolü ve klinik potansiyeli yeterli incelenmemiştir. Bu doğrultuda tez çalışmasında, DDIT4'ün KRK'deki ifade düzeyleri ve klinik-moleküler parametrelerle ilişkisi değerlendirilerek, genin diyagnostik, prognostik ve terapötik potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, biyoinformatik analizlerle TCGA ve GEO KRK veri setlerinde DDIT4 ifadesi tümör ve kontrol dokularında karşılaştırılmış; klinikopatolojik özellikler ve sağkalım sonuçlarıyla ilişkisi incelenmiş ve ayrca polip-adenokarsinommetastaz aksisinde ifade paterni analiz edilmiştir. Potansiyel mekanizmalar koekspresyon, GSEA ve gen-protein etkileşim analizleriyle değerlendirilmiştir. DDIT4 ifadesi toplanan tümör ve eşli normal dokularda (n=60) ve KRK hücre hatlarında qRT-PCR ve western blot ile doğrulanmış; lokalizasyon ilişkisi bağımsız bir KRK kohortu FFPE örneklerinde (n=126) retrospektif olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
DNA damage-inducible transcript 4 (DDIT4) is an important biomarker involved in critical processes in cancer pathogenesis. However, its role and clinical potential in colorectal cancer (CRC) pathogenesis remain insufficiently explored. This study aims to investigate the expression levels of DDIT4 in CRC and its association with clinical-molecular parameters, evaluating its diagnostic, prognostic, and therapeutic potential. Bioinformatics analyses were performed on TCGA and GEO CRC datasets, comparing DDIT4 expression in tumor and control tissues, and examining its correlation with clinicopathological features and survival outcomes. Additionally, expression patterns were analyzed along the polyp-adenocarcinoma-metastasis axis. Potential mechanisms were assessed using co-expression, GSEA, and gene-protein interaction analyses. DDIT4 expression was validated in collected tumor and matched normal tissues (n=60) and CRC cell lines using qRT-PCR and western blot, with its localization relationship analyzed retrospectively in an independent CRC cohort of FFPE samples (n=126).