Okul öncesi öğretmenlerinin dijital teknoloji araçlarını kullanma durumlarının incelenmesi
An examination of preschool teachers' use of digital technology tools
- Tez No: 942112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin dijital teknoloji araçlarını kullanma durumları incelenmiştir. Dijitalleşmenin eğitime entegrasyonu, öğretmenlerin çağdaş eğitim yaklaşımlarına uyum sağlamasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda araştırma, öğretmenlerin dijital teknoloji araçlarına yönelik tutumlarını, karşılaştıkları sorunları ve bu alandaki eğitim ihtiyaçlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel bir çalışma olarak desenlenen bu araştırmada, Samsun ilinde görev yapan 30 okul öncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin dijital teknoloji araçlarını (bilgisayar, telefon, akıllı tahta, vb.) yaygın olarak kullandığını ancak dijital pedagojik yeterliklerini artırmaya ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Dijital teknoloji araçlarının etkin kullanımında en sık karşılaşılan zorlukların, teknik sorunlar ve altyapı yetersizliği olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, okul öncesi eğitimde dijital teknoloji araçlarının etkin kullanımını artırmaya yönelik öneriler sunmaktadır. Öğretmenlerin dijital teknoloji araçlarını kullanma düzeylerini artıracak eğitim programları, bu alandaki eksikliklerin giderilmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca dijital teknolojilerin eğitim süreçlerinde doğru ve etkili kullanımının, çocukların öğrenme deneyimlerini zenginleştireceği ve eğitimde fırsat eşitliğini artıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the usage of digital technology tools by preschool teachers. The integration of digitalization into education necessitates that teachers adapt to contemporary educational approaches. In this context, the research aims to reveal teachers' attitudes towards digital technology tools, the challenges they face, and their educational needs in this area. Designed as a qualitative study, semi-structured interviews were conducted with 30 preschool teachers working in Samsun province. The data were evaluated using thematic analysis. The findings indicate that teachers commonly use digital technology tools (such as computers, phone, smart boards, etc.) but need to enhance their digital pedagogical competencies. The most frequently encountered challenges in the effective use of digital technology tools were identified as technical issues and inadequate infrastructure. The results of this study provide suggestions for increasing the effective use of digital technology tools in preschool education. Training programs that enhance teachers' levels of using digital technology tools can contribute to addressing the deficiencies in this area. Additionally, it is anticipated that the correct and effective use of digital technologies in educational processes will enrich children's learning experiences and increase equality of opportunity in education.