Lingart uygulamasının Arapça öğretiminde okuma ve dinleme becerisinin geliştirilmesinde kullanımı
Using the lingart application to improve reading and listening skills in Arabic language teaching
  1. Tez No: 942122
  2. Yazar: AHMET ESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Arapça öğretiminde öğrencilerin okuma ve dinleme becerilerini geliştirmede LINGART adlı dijital eğitim platformunun etkisini incelemektedir. Araştırma, 119 öğrenci ile gerçekleştirilmiş olup, ön test-son test yöntemi kullanılarak yapılan değerlendirmelerde LINGART uygulamasının öğrencilerin dil becerileri üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Çalışmanın temel amacı, LINGART uygulamasının Arapça okuma ve dinleme becerileri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Eğitimde dijital araçların kullanımının, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerine nasıl katkı sağladığı araştırılmıştır. Ayrıca, LINGART platformunun Arapça dil becerilerini geliştirmedeki etkinliği, daha geleneksel öğretim yöntemleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışma, nicel araştırma desenine dayanmakta olup, ön test-son test yöntemi uygulanmıştır. Öğrenciler, çalışma öncesinde okuma ve dinleme becerileri ile ilgili olarak bir ön testten geçirilmiştir. Bu test, öğrencilerin mevcut dil becerilerinin belirlenmesine yardımcı olmuştur. Eğitim sürecinin ardından, aynı testler tekrar edilerek, LINGART uygulamasının öğrencilerin okuma ve dinleme becerilerindeki gelişim üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Eğitim süreci, LINGART uygulaması ile dijital ortamda etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunarak öğrencilere okuma ve dinleme becerilerini geliştirme fırsatı sağlamıştır. Ön test ve son test sonuçları arasında yapılan karşılaştırmalarla, dijital platformun etkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu analiz, LINGART uygulamasının öğrencilerin okuma ve dinleme becerilerinde ne ölçüde gelişim sağladığını belirlemeye olanak tanımıştır. İstatistiksel testler kullanılarak elde edilen verilerde, öğrencilerin okuma ve dinleme becerilerinde anlamlı bir iyileşme gözlemlenmiştir. Çalışma, LINGART uygulamasının Arapça okuma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, dijital platform aracılığıyla daha etkileşimli ve motivasyon artırıcı bir şekilde eğitim almış ve bu sayede okuma ve dinleme becerilerinde belirgin bir gelişim göstermiştir. Ön test ve son test sonuçları arasında yapılan karşılaştırmalarda, öğrencilerin başarı seviyelerinde önemli bir artış gözlemlenmiştir. Bu araştırma, LINGART uygulamasının Arapça öğretiminde önemli bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Dijital eğitim platformları, öğrencilerin dil becerilerini daha verimli bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, Arapça gibi yabancı dillerin öğretiminde teknolojinin entegrasyonu, eğitimde daha etkili ve etkileşimli bir öğrenme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the digital education platform LINGART on improving students' reading and listening skills in Arabic language teaching. The research was conducted with 119 students, and the impact of the LINGART application on students' language skills was measured through pre-test and post-test assessments. The main objective of the study is to evaluate the effects of the LINGART application on Arabic reading and listening skills. It explores how the use of digital tools in education contributes to students' language learning processes. Additionally, the effectiveness of the LINGART platform in improving Arabic language skills is compared with more traditional teaching methods. The study follows a quantitative research design and applies a pre-test and post-test method. Before the study, students underwent a pre-test on reading and listening skills, which helped determine their current language abilities. After the educational process, the same tests were administered again to measure the impact of the LINGART application on the improvement of students' reading and listening skills. The learning process provided students with an interactive learning experience in a digital environment through the LINGART application, allowing them to develop their reading and listening skills. Comparisons between the pre-test and post-test results were statistically analyzed to assess the impact of the digital platform. This analysis helped determine the extent to which the LINGART application contributed to the development of students' reading and listening skills. Statistical tests revealed a significant improvement in the students' reading and listening skills. The study concluded that the LINGART application had a significant impact on enhancing Arabic reading and listening abilities. Students experienced a more interactive and motivating learning process through the digital platform, leading to noticeable improvement in their reading and listening skills. Comparisons of pre-test and post-test results showed a significant increase in students' performance levels. This research demonstrates that the LINGART application can be an important tool in Arabic language teaching. Digital education platforms help students develop their language skills more efficiently. Therefore, integrating technology in teaching foreign languages, such as Arabic, provides a more effective and interactive learning experience.