Gençlerin akıllı telefon bağımlılığı ve sağlıklı yaşambiçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between smartphone addiction andhealthy lifestyle behaviors of young people
- Tez No: 942131
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma gençlerin akıllı telefon bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte olup Şanlıurfa Eyyübiye 01 No'lu Aile Sağlığı Merkezi Bölgesi'nde Eylül 2023 – Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Eyyübiye 01 No'lu Aile Sağlığı Merkezi Bölgesi'nde yaşayan 18-24 yaş arası 3727 birey örneklemini ise 348 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, Mann Whitney U testi, Varyans Analizi, Kruskal Wallis Analizi yapılmıştır. Çalışmada gençlerin Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği toplam puan ortalaması 32.31±9.45, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II toplam puan ortalaması ise 114.37±21.19 olarak bulunmuştur. Ayrıca gençlerin Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II toplam puan ortalamaları arasında düşük düzeyde, negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = -0,118; p = 0,028). Sonuç olarak gençlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri azaldıkça sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının arttığı görülmektedir. Bu nedenle gençlerin akıllı telefon bağımlılığı düzeylerini düşürecek, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını arttıracak sağlık eğitimlerinin planlanması, girişimsel hemşirelik çalışmalarının yapılması önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Hemşirelik, Gençler, Akıllı telefon bağımlılığı, Sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between smartphone addiction and healthy lifestyle behaviors of young people. The study is descriptive and was conducted between September 2023 and August 2024 in Şanlıurfa Eyyübiye Family Health Center No. 01. The population of the study consisted of 3727 individuals aged 18-24 years living in Eyyübiye Family Health Center District No. 01. The sample was made with 348 individuals. Introductory Information Form, Smartphone Addiction Scale and Healthy Lifestyle Behaviors II Scale were used to collect the data. In the analysis of the data, t test, Mann Whitney U test, Analysis of Variance, Kruskal Wallis Analysis were used. In the study, the mean total score of the Smartphone Addiction Scale was found to be 32.31±9.45 and the mean total score of the Healthy Lifestyle Behaviors II Scale was found to be 114.37±21.19. In addition, a low-level, negative and statistically significant relationship was found between the mean scores of the Smartphone Addiction Scale and the total score of the SYBDÖ-II (r = -0.118; p = 0.028). As a result, young people's It is observed that healthy lifestyle behaviors increase as smartphone addiction levels decrease. Therefore, it is recommended to plan health trainings and interventional nursing studies that will decrease the levels of smartphone addiction and increase healthy lifestyle behaviors of young people. KEYWORDS: Nursing, Youth, Smartphone addiction, Healthy lifestyle behaviors