Sözlü cesaretlendirme, ironik etki ve biyolojik geribildirimin havalı tabanca atıcılarının performansı üzerindeki etkisi
Effect of verbal encouragement, ironic effect and biological feedback on the performance of air-pistol shooters
  1. Tez No: 942132
  2. Yazar: FATİH YABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ NACİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, havalı tabanca atıcısı sporcularına uygulanmış olan; sözlü cesaretlendirme, ironik etki ve biyolojik geribildirim yöntemlerinin sporcuların atış performansına ve kalp hızı değişkenliği değerlerine etkisi incelenmiştir. Çalışma, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu bünyesindeki 36 havalı tabanca sporcusu (22 erkek, 14 kadın) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma süreci; ilk aşamada herhangi bir dış uyaran verilmeden (referans değer olarak kullanılmak üzere), ikinci aşamada sözlü cesaretlendirme yapılarak, üçüncü aşamada ironik hata bölgesi oluşturularak ve son aşamada biyolojik geribildirim verilerek olmak üzere her aşamada 15 atış yapılması talimatı verilerek tasarlanmıştır. Polar H10 cihazı ile her aşamada kayıt altına alınan kalp hızı değişkenliği verileri, Kubios HRV yazılımı ile analiz edilmiştir. Atış skorları, uluslararası geçerliği olan elektronik atış poligonunda kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of verbal encouragement, ironic effect and biofeedback methods on the shooting performance and heart rate variability values of athletes. The study was conducted on 36 air pistol shooters (22 male, 14 female) within the Turkish Shooting and Hunting Federation. The research process was designed by instructing 15 shots at each stage, with no external stimulus in the first stage (to be used as a reference value), verbal encouragement in the second stage, creation of an ironic error zone in the third stage, and biological feedback in the last stage. Heart rate variability data recorded at each stage using the Polar H10 device were analysed using Kubios HRV software. Shooting scores were recorded on an internationally recognised electronic shooting range.