Generative AI as an information source: Acceptance of generative AI among white-collar workers
Bir bilgi kaynağı olarak üretken yapay zeka: Beyaz yakalılar arasında üretken yapay zekanın kabulü
- Tez No: 942169
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İREM ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Üretken yapay zeka (YZ) alanındaki gelişmeler kurumsal ortamlarda dönüşüme yol açmıştır. Bu teknolojiden faydalanan araçlar, veri odaklı karar alma, analitik süreçler, yaratıcı fikir oluşturma ve diğer çeşitli alanlarda bireylere ve kuruluşlara önemli faydalar sunmaktadır. Üretken yapay zeka araçları, iş yeri dinamiklerini hızla değiştirmektedir. Bunun sebebi, çalışanların tekrarlanan görevlere harcadığı vakti azaltarak eleştirel düşünme ve stratejik karar alma gibi yüksek değerli işler için alan yaratmasıdır. Kurumların bu araçlardan tümüyle faydalanabilmeleri için, beyaz yakalı çalışanlar arasındaki kabulü esas olduğu ifade edilebilir. Bu nedenle, bu araçları kullanma niyetini etkileyen faktörleri anlamak kritik öneme sahip olduğu söylenebilir. Bu çalışma, beyaz yakalı çalışanlar arasında üretken yapay zeka araçlarının kabulünün temel belirleyicilerini araştırmaktadır. Bu araştırma için, Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli-2'ye (UTAUT2) dayalı bir model geliştirilmiştir aynı zamanda Kaynak Güvenilirliği ve Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FOMO) ile ilgili iki ek yapı modele dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında, çeşitli sektörlerden 411 beyaz yakalı çalışana Likert tipi ölçekler kullanılarak çevrimiçi anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre, performans beklentisi, hedonik motivasyon ve alışkanlığın, üretken YZ araçlarını kullanma davranışsal niyetini önemli ölçüde etkilediği ve alışkanlığın en etkili faktör olduğu görülmüştür. Buna karşılık, çaba beklentisi ve FOMO'nun, üretken YZ araçlarını kullanma davranışsal niyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı gözlenmiştir. Üretken YZ aracının güvenilirliği, performans beklentisini, çaba beklentisini ve alışkanlığı önemli ölçüde etkilemiştir ve bu sebeple üretken YZ araçlarının kabulünde önemli bir faktör olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of generative AI has created a paradigm shift within modern organizational settings. Tools utilizing this technology offer substantial benefits to individuals and organizations in areas such as data-driven decision-making, creative ideation and many others. Generative AI tools are set to transform the workplace dynamics, as their capabilities are expected to improve the productivity of white-collar workers by reducing time spent on repetitive tasks and creating space for high-value tasks such as critical thinking and strategic decision-making. To fully realize the value of these tools, acceptance among white-collar workers is essential. Therefore, understanding the factors influencing the intention to use these tools is of critical importance. This study aims to identifty the key determinants of the acceptance of generative AI tools among white-collar workers. For this investigation, a model was developed based on UTAUT2 model and incorporated two additional constructs related to source credibility and FOMO. Within the scope of the study, an online survey was conducted using likert-type scales to 411 white-collar workers from various industries. According to the results of the survey, performance expectancy, hedonic motivation and habit significantly influenced behavioral intention to use generative AI tools with habit being the most influential factor. In contrast, effort expectancy, social influence and FOMO did not have a significant influence on the behavioral intention to use generative AI tools. Credibility of the generative AI tool has found to be a key factor as it has significantly affected performance expectancy, effort expectancy and habit.