İzmit entegre çevre projesinde bilgi ve karar akış sistemi
Information and decision flow system at the İzmit intagrated environmental project
  1. Tez No: 66781
  2. Yazar: NERMİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Geleneksel organizasyon ve yönetim teknikleri, büyük ölçekli ve modern teknolojilerin kullanıldığı günümüzün inşaat projelerinin istenilen süre, maliyet ve teknik özelliklerle gerçekleştirilmesinde yetersiz kalır. Bu da proje yönetimini destekleyen ve kontrolü kolaylaştıran yeni sistemlerin kullanılmasını zorunlu kılar. Özellikle büyük projelerde bilgi ve karar akış sistemi proje yönetimini kolaylaştıran ve etkinleştiren çok önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır ve sistem her projenin kapsamına, organizasyon yapısına ve büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada İzmit Entegre Çevre Projesi'ndeki bilgi ve karar akış sistemi ortaya konulmuş ve sistemin etkinliği değerlendirilmiştir. 1. Bölümde; inşaat projelerinin kendilerine özgü özelliklerinden ötürü bilgi ve karar akış sistemlerinin kurulması ve etkin olarak çalışması gerekliliği vurgulanmış ve inşaat projelerinin kendilerine has özellikleri maddeleştirilmiştir. 2. Bölümde, İzmit Entegre Çevre Projesi'nin kapsamı içerdiği tesislerle ilgili bilgilerle açıklanmış, projenin fizibilitesi her tesis için sosyal ve sağlık açısından sağladığı yararlar ve mali analizlerle ortaya konulmuş, projenin ihalesi ile ilgili bilgiler kronolojik olarak sıralanmış, bilgi ve karar akış sistemini biçimlendiren sorumluluklar üzerinde durularak sözleşme koşullan ve organizasyon konulan ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. 3. Bölümde; projede bilgi ve karar akış sisteminin nasıl oluşturulduğu, sistemi biçimlendiren organizasyon ve görev tanımlan açıklanmıştır. Projede yüklenici durumundaki konsorsiyumun ortaklarından Vinsan A.Ş.'nin planlama departmanında hazırlanan ve projede bilgi akışını sağlayan raporların ne amaçla, hangi içerikle, nasıl hazırlandığı ve gönderildiği yerlerle ilgili bilgiler akış şemalarıyla anlatılmıştır. Ayrıca projede kararların alındığı toplantıların ne amaçla, hangi sıklıkla, kimlerin katılımıyla yapıldığı ve bilgi akışını sağlayan raporların toplantılarda nasıl kullanıldığı ve karar akışının nasıl işlediği ortaya konulmuştur. Sonuç ve Öneriler Bölümünde; sistemin etkinliğinin değerlendirilmesi için gerekli olan kriterler ortaya konulmuş ve bu kriterlere göre sistem değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken konu birçok kaynaktan araştırılmış ve bir bilgi ve karar akış sisteminde bulunması gereken nitelikler ve dokümanlar eldeki sistemle karşılaştırılmıştır. Ayrıca yazarın raporlarla ilgili önerileri ve bu önerilerin projenin kontrolüne getirdiği kolaylıklar maddeleştirilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
INFORMATION AND DECISION FLOW SYSTEM AT THE IZMIT INTEGRATED ENVIRONMENTAL PROJECT SUMMARY Information and Decision Flow System at the İzmit Integrated Environmental Project was investigated according to the information getting from master program in this study. Writer study now at Planning Department of Vinsan at the Project as Planning Engineer. Preparation of thesis cause imported changes at writer's visual angle for the project and her job, expansion of the writer's idea and increase appreciation of the job. This study is the application example when compare the other theoretical studies dealing with subject which had been prepared before and subject is understood easily with the examples at this study. Image of dependences between managements or departments jointing at the construction project is complex. This situation form the complex organization which composed of different professions, activities and departments. Formation of effective information and decision flow system is necessary for the explanation and organization of job and determination of authority and responsibilities. Firstly, project was explained and information about organization of the project was given. Izmit Integrated Environmental Project is approved by Council of Ministers and issued in Official Journal on 29.01.1993 no: 21480 with the project no: 93K80390 and described as“Waste and Recovery of Waste Residues”among urgent and important projects. The tender of the construction was achieved on approvals of - Prime Ministry: Under Secretary of Foreign Trade and Treasury - State Planning Organization - Ministry of Interior - Ministry of Environment and has been awarded to consortium. Consortium is Vinsan Incorporated - Lurgi Energie und Umwelt Gmbh. The loans for the project were pursued and developed by the consortium and accepted by Treasury and Loan Agreements were signed by 1 1. 03. 1 994. The project consists of the below plants;. Clinical and Hazardous Waste Incineration and Power Production Plant vm. İzmit Eastern Part Domestic and Industrial Waste Water Treatment Plant. Industrial Waste and Domestic solid Waste Sanitary Landfill. Waste Water Interceptor. River Rehabilitations Owner Contractor Engineer Contract Value Construction Period İzmit Greater City Municipality“Vinsan Incorporated and Lurgi Energie und Umwelt GmbH”Consortium Ingenieur Gesellschaft Abfall Prof. Tabasaran und Partner GmbH - Germany 464,179,140 DM 36 Months Technical Advisors Geotechnique Waste Technology Structural Analysis Design Companies Technologic Concept Interceptors Waste Water Treatment Plant Civil Works Prof. Dr. Ahmet Sağlamer İstanbul Technical University Prof. Dr. Erol Üçer Dr. Cem Avcı Bosphorus University Prof. Dr. Çetin Yılmaz Middle East Technical University Prof. Dr. Erkan Özer İstanbul Technical University Lurgi Energie und Umwelt GmbH RTMLtd. İMECE International Engineering Management and Technology Ltd. Clinical and Hazardous Waste Incineration and Power Production Plant Civil Works : Prokon Engineering Ltd. Industrial Waste and Domestic Solid Wastes Sanitary Landfill: Er-GE Ltd. ELC Ltd. IXVİNSAN OWNER (İZMİT GREATER CITY MUNICIPALITY) ) ENGINEER (IGA) J CONTRACTER (CONSORSRJM) J } LURGI J Organization Chart of İzmit Integrated Environmental Project Return of Investment: The investment of the project is based on economical analysis. Within this framework, project expenditures are to be return in a way and dates foreseen by the analysis. The operational management shall be ensured by an organism or a company to be formed solely for this purpose. This institution would be in charge of management of technical running of the system and collecting the interest incomes with objective of covering all investment debts and to realize additional investments. Basic Sources of Income Wastes might be brought to the land field by the third parties, as well processing. These wastes are subject to payment. Hazardous solid wastes also would be accepted in the field with a special compensation price. Hazardous wastes will be incinerated in a way to create a power source whose extra products would be sold to national energy network. Waste water would be connected to constructed interceptors and money would be collected from these users.Waste Water brought by special tanks to be poured to interceptors or directly to water treatment plant would be compensated. Wastes of some usefulness would be separated and kept apart for a more valuable process. Status of Construction Tender Date Letter of Acceptance Coming into force of the Contract 24th May 1993 28th May 1993 23th March 1994 Site Handover Interceptors Waste Water Treatment Plant Sanitary Landfill Incineration and Power Plant River Rehabilitation 17th August 1994 17th August 1994 17th August 1994 15th March 1995 25th June 1995 Information and Decision Flow System An effective information system encompasses the use and generation of information. The primary purpose of management information system is to expose significant relationships that will decrease uncertainty in organizational decision-making with a corresponding increase in the utilization of organization resources. Those concerned with achieving this goal need some criteria for guiding their efforts. This necessary considerations include a knowledge of the types and qualities of information needed throughout the organization, for the fate of business is determined by the information supplied the decision-maker. Specification of Information I