Hisse senedi fonlarının performans değerlendirmesi: Türkiye uygulaması
Performance evaluation of equity funds: The case of Turkiye
- Tez No: 942182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hisse senetleri, bugün hem Türkiye'de hem de Dünya'da; bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilen en önemli sermaye piyasası araçlarından birisidir. Yatırımcılar hisse senedine yatırım kararı verirken, yatırım yapacakları şirketleri; finansal tabloları, firmaların sektörel durumlarını ve makroekonomik göstergeleri değerlendirmek suretiyle detaylı bir çalışma içerisine girmek durumdadırlar. Bu çalışma , profesyonel olmayan karar vericiler icin cok kolay olmamaktadır. Diğer taraftan, portföy yönetim şirketleri fonlarını içerilerinde bulundurdukları araştırma departmanları ve deneyimli portfoy yöneticilerini barındıran yatırım komitelerince alınan kararlar ile yönetmektedirler. İşte bu noktada alınan bu kararların başarısını ölçme gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple hazırlamak istediğim tezin amacı özellikle Türkiye'de yönetilen hisse senedi fonlarinin performans değerlemesi üzerine olacaktır. Yatırım fonlarının Türkiye'deki sermaye mülkiyetine girişi 1980'li yıllarda gerçekleşmiş olup günümüzde sayıları ve nitelikleri giderek artmaktadır. Bu fonlar çeşitli yatırım araçlarından oluşan çeşitlendirilmiş portföyler veya belirli bir yatırım aracına odaklanmış portföylerden oluşabilmektedir. Hisse senedi şemsiye fonları, işlem hacmi açısından diğer fonlardan daha fazla işlem hacmine sahiptir. Bu tez çalışması, Türkiye'de faaliyet gösteren hisse senedi fonlarının performansını kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın merkezi noktası, menkul kıymet fonlarının karakteristik özellikleri ve genel performansları üzerine ayrıntılı bir analiz gerçekleştirmektedir. Bu çalışma, yatırım danışmanları ve finans kurumları için önemli bir değerlendirme aracı sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın teorik çerçevesi, finansal piyasalardaki aktivite, portföy yönetimi ve performans ölçüm konularına odaklanacaktır. Araştırma, nicel veriler kullanarak kapsamlı bir analiz sunacak ve sonuçları değerlendirilecektir. Veriler, Türkiye'deki hisse senedi fonlarının geçmişe dönük getiri verileri, portföyü ve işlem bilgilerini de içerisinde barındırması planlanmaktadır. Sonuç olarak bu tez çalışması Türkiye'deki hisse senedi fonlarının performans ölçümlerini incelemek ve değerlendirmek için kapsamlı bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular finansal kurumlar ve yöneticiler için finans alanına katkı sağlayabilir ve daha fazla yatırım kararı alınmasına yardımcı olabilir. Yatırım fonlarının performanslarının ölçülmesi 1960'lı yıllardan itibaren gelişmiş ülkelerde incelenmeye başlanmıştır. Literatürde performans analizlerinde genellikle Sharpe oranı, Treynor oranı, Jensen oranı gibi oranların kullanıldığı görülmektedir. Friend vd. (1962), Treynor (1965), Sharpe (1966) ve Jensen (1968), bu alanda yapılan ilk çalışmadır. Bu oranlar, yatırım fonlarının performanslarının ölçülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stocks, both in Turkey and in the world today; It is one of the most important capital market instruments preferred by individual and institutional investors. When investors decide to invest in stocks, the companies they will invest in; They have to go into a detailed study by evaluating the financial statements, sectoral situations of the companies and macroeconomic indicators. This effort is not easy for non-professional decision makers. On the other hand, portfolio management companies manage their funds with the decisions taken by their research departments and investment committees that include experienced portfolio managers. At this point, the necessity of measuring the success of these decisions emerges. For this reason, the aim of the thesis I want to prepare will be on the performance valuation of managed stock funds in Turkey. The entry of mutual funds into capital ownership in Turkey took place in the 1980s and today their number and quality are increasing. These funds may consist of diversified portfolios consisting of various investment instruments or portfolios focused on a specific investment vehicle. Stock umbrella funds have more trading volume than other funds in terms of trading volume. This thesis aims to comprehensively evaluate the performance of equity funds operating in Turkey. The central point of the research is a detailed analysis of the characteristics of securities funds and their overall performance. This study aims to provide an important assessment tool for investment advisors and financial institution. The theoretical framework of this study will focus on the issues of activity, portfolio management and performance measurement in financial markets. The research will present a comprehensive analysis using quantitative data and its results will be evaluated. The data is planned to include historical return data, portfolio and transaction information of equity funds in Turkey. In conclusion, This thesis aims to provide a comprehensive framework for examining and evaluating the metrics of equity funds in Turkey. The results of the research can contribute to an important area of management for financial institutions and managers with the resulting bank and can help to make more investment decisions. The measurement of the performance of mutual funds has been examined in developed countries since the 1960s. In the literature, it is generally seen that ratios such as Sharpe ratio, Treynor ratio, Jensen ratio are used in performance analyzes. Friend et al. (1962), Treynor (1965), Sharpe (1966) and Jensen (1968) were the first to work in this field. These ratios are widely used to measure the performance of mutual funds.