Ahududu (Rubus idaeus L.) yaprak ekstraktının fenolik bileşik analizi ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Phenolic compound analysis and determination of antimicrobial properties of raspberry (Rubus idaeus L.) leaf extract
  1. Tez No: 942183
  2. Yazar: GOZEL MAMASHEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKSU KILIÇLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, ahududu (Rubus idaeus L.) bitkisinin yapraklarının fenolik bileşik içeriği ve antimikrobiyal etkinliği araştırıldı. Ahududu yaprakları, 2024 yılı Temmuz ayında Kars ili Sarıkamış ilçesi ormanlık alanından toplandı ve Soxhlet yöntemi ile etanol ekstraktı hazırlandı. 50 gram kuru yapraktan elde edilen 2,5 gram ekstrakt, UHPLC LC-MS/MS analiz yöntemi ile fenolik bileşikler açısından kantitatif olarak değerlendirildi. Analiz sonuçlarına göre, toplam 35 fenolik bileşikten sadece birkaç tanesi tayin edilebilir düzeyde bulundu. En yüksek konsantrasyonlar fumarik asit (7,7562 ng/mL), klorojenik asit (3,4828 ng/mL) ve apigenin (0,0501 ng/mL) bileşiklerine ait olduğu tespit edildi. Ayrıca hazırlanan yaprak ekstraktının antimikrobiyal etkisi Gram-pozitif (Staphylococcus aureus ATCC 25923, Enterococcus faecalis ATCC 29212) ve Gram-negatif (Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603) bakteri suşları üzerinde disk difüzyon yöntemi ile test edildi. Metot uygulandıktan sonra zon çapları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenolic compound content and antimicrobial activity of the leaves of raspberry (Rubus idaeus L.) were investigated. The raspberry leaves were collected in July 2024 from a forested area in Sarıkamış district of Kars province, and an ethanol extract was prepared using the Soxhlet extraction method. From 50 grams of dried leaves, 2.5 grams of extract were obtained and quantitatively analyzed for phenolic compounds using the UHPLC LC-MS/MS technique. Among the 35 phenolic compounds examined, only a few were detected at quantifiable levels. The highest concentrations were found for fumaric acid (7.7562 ng/mL), chlorogenic acid (3.4828 ng/mL), and apigenin (0.0501 ng/mL). In addition, the antimicrobial activity of the leaf extract was evaluated against Gram-positive (Staphylococcus aureus ATCC 25923, Enterococcus faecalis ATCC 29212) and Gram-negative (Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603) bacterial strains using the disk diffusion method. Following the application of the method, inhibition zone diameters were measured.