M-BUS haberleşme protokolü ile yeni bir, kalorimetre okuma ve faturalandırma yazılımı
New software for calorimeter reading and invoicing with M-BUS communication protocol
  1. Tez No: 942211
  2. Yazar: ERGÜN ACUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya nüfusunun artması ile insanların barınma ihtiyaçlarında nüfus artışına bağlı olarak doğru orantılı bir artış göstermektedir. Ülkemizde de bu barınma ihtiyaçlarından doğan konut tipi coğrafi bölgelere göre çeşitlilik kazanmaktadır. Kanun koyucu kentleşmenin doğurması muhtemel olumsuzluklarından olan çevre sorunlarını minimize etmek, kaynakları tasarruflu kullanmak, dışa bağımlılığı azaltmak ve tüketiciyi korumak gibi amaçlarla belirli büyüklükteki binalarda merkezi ısıtma sistemini zorunlu hale getirmiştir. Nüfusun yoğun olarak yaşadığı il ve ilçe yerleşim yerlerinde insanların müstakil konut yerine siteler de yaşamaya başlaması beraberinde toplu yaşamın gerektirdiği bazı zorunlulukları da beraberinde getirmiştir. Bunlar bir tanesi de merkezi ısınma sistemidir. Bu zorunluluklar beraberinde merkezi sitemde kullanılan enerjinin nasıl ölçüleceği nasıl adaletli bir şekilde pay edilmesi gibi sorunlar birçok firmanın bu alanda çalışmalar yapıp kalorimetre ve fatura paylama programları geliştirmiştirler. Bu tez çalışmasında veri toplama ve işlemeyi kolaylıkla yapılabilen, milyonlarca mühendisin ve bilim adamının kullandığı grafiksel programlama dili olan LabVIEW ve ölçüm cihazlarının haberleşmesi için geliştirilmiş bir standart olan M-BUS protokolünü kullanarak yeni bir akıllı sayaç okuma ve okunan değerlerin işlenmesi ve anlamlaştırılması sağlanarak faturalandırma programı geliştirmektir. Bu konularda birçok firma ticari faaliyetlerde bulunmakta olup farklı yöntem ve programlama dili kullanarak kendi faturalandırma programlarını geliştirmektedirler. Bu tez çalışmasına iten neden ise LabVIEW programlama dilinin görsel bir dil olması ve veri toplama işlem yapabilme yeteneğinden de faydalanılarak programda grafiklerle desteklenebilmesi, arıza durumlarının tespitinin kolaylığı ve kolay programlama yazılımı olmasının verdiği avantajları kullanarak daha düşük maliyetli ve özgün bir ara yüz ortaya koyup geliştirilmeye açık sektöre yeni bir program kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population is directly proportional to the increase in housing needs of people. In our country, the variety of housing types arising from these housing needs varies according to geographical regions. The legislator has made central heating systems mandatory in buildings of certain sizes to minimize the potential environmental problems caused by urbanization, to use resources efficiently, to reduce external dependency, and to protect consumers. As people in densely populated cities and districts have started to live in residential complexes instead of detached houses, this has brought along some obligations required by collective living, one of which is the central heating system. These obligations have led many companies to develop heat meters and billing software programs, addressing issues such as how to measure the energy used in central heating systems and how to fairly distribute it among users. In this thesis, the aim is to develop a new smart meter reading and billing program by using LabVIEW, a graphical programming language widely used by millions of engineers and scientists for easy data collection and processing, and the M-BUS protocol developed for communication between measurement devices. Many companies are engaged in commercial activities in these areas, developing their own billing programs using different methods and programming languages. The reason for this thesis is to take advantage of LabVIEW's visual language and its ability to collect data, support the program with graphics, facilitate the detection of faults, and take advantage of its easy programming software to present a lower-cost and original interface, thus providing a new program to the industry that is open to development.