ZİF-8 metal organik çerçeve ile kaplamanın CoCrW alaşımının tribolojik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of coating with ZIF-8 metal organic framework of effect on tribological properties of CoCrW alloy
  1. Tez No: 942210
  2. Yazar: AYŞENUR ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kobalt bazlı CoCrW alaşımlarının yüzey özelliklerini iyileştirmek için ZİF-8 metal-organik çerçeve (MOF) kaplamalarının uygulanabilirliğini araştırmaktır. CoCrW alaşımlarının aşınma özelliklerini iyileştirmek ve sürtünen metal yüzeyine yağlama özellikleri kazandırmak hedeflenmiştir. Ayrıca, ZİF-8 kaplama malzemesinin sentezlenmesi ve elektroforetik biriktirme (EPD) yöntemiyle CoCrW yüzeylerine kaplanmasının etkinliği değerlendirilmiştir. Yöntem: Bu çalışmada, ZİF-8 kaplama malzemesi ilk olarak Zn(NO3)2 ve 2-metilimidazol ile 50 °C'de metanol çözücüsü kullanılarak sentezlenmiştir. Ayrıca SLM yöntemi ile 10 x 10 x 2 mm3 boyutlarında CoCrW alaşım numuneleri üretilmiştir. Sentezlenen ZİF-8 malzemesi elektroforetik biriktirme (EPD) yöntemi ile CoCrW numunelerinin yüzeyine kaplanmıştır. Burada, Karboksil Metil Selüloz (CMC) zırhı, suda ayrışmasını önlemek için ZİF-8 yüzeyine kaplanmıştır. Bulgular: XRD analizleri, ZİF-8'in başarılı bir şekilde sentezlendiğini ve EPD yöntemiyle CoCrW numunelerinin yüzeyine başarılı bir şekilde kaplandığını göstermiştir. SEM incelemeleri, ZİF-8 kaplamasının yüzeyde homojen bir şekilde dağıldığını ve gözenekli bir yapıya sahip olduğunu doğrulamıştır Sonuç: Bu çalışma, CoCrW alaşımı yüzeyine ZİF-8 kaplamasının başarılı bir şekilde uygulanabildiğini ortaya koymuştur. ZİF-8'in gözenekli yapısı ve biyouyumlu özellikleri, implantlarda osseointegrasyon, biyoaktivite ve antibakteriyel özelliklerin iyileştirilmesine yönelik umut verici sonuçlar sunmaktadır. ZİF-8 kaplamalarının biyomedikal uygulamalarda kullanılabilirliği üzerine daha ileri çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the applicability of ZIF-8 metal-organic framework (MOF) coatings to improve the surface properties of cobalt-based CoCrW alloys. It is aimed to improve the wear properties of CoCrW alloys and to provide lubrication properties to the friction metal surface. In addition, the synthesis of ZIF-8 coating material and the effectiveness of its coating on CoCrW surfaces by electrophoretic deposition (EPD) method were evaluated. Method: In this study, ZIF-8 coating material was first synthesized with Zn(NO3)2 and 2-methylimidazole using methanol solvent at 50 °C. In addition, CoCrW alloy samples with dimensions of 10 x 10 x 2 mm3 were produced by SLM method. The synthesized ZİF-8 material was coated on the surface of CoCrW samples by electrophoretic deposition (EPD) method. Here, Carboxyl Methyl Cellulose (CMC) armor was coated on the ZIF-8 surface to prevent its decomposition in water. Findings: XRD analysis showed that ZIF-8 was successfully synthesized and successfully coated on the surface of CoCrW samples by EPD method. SEM examinations confirmed that ZIF-8 coating was homogeneously distributed on the surface and had a porous structure Conclusion: This study revealed that ZIF-8 coating could be successfully applied on the surface of CoCrW alloy. The porous structure and biocompatible properties of ZIF-8 provide promising results for improving osseointegration, bioactivity and antibacterial properties in implants. It is recommended that further studies be conducted on the usability of ZIF-8 coatings in biomedical applications.