Benlik sunumu bağlamında sosyal medyada kitap paylaşımları: Bookstagrammer'lar üzerine bir analiz
Book sharings on social media in the context of self-presentation: An analysis on Bookstagrammers
  1. Tez No: 942255
  2. Yazar: GAMZE EDANUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yayıncılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, sosyal medyanın benlik sunum aracı olup olmadığı, kitap temelli içerik üreten Bookstagram hesapları üzerinden incelenmektedir. Tezin kuramsal çerçevesini benlik hakkındaki yaklaşımlar, benlik sunumu, sosyal medyanın gelişimi, kültür ve kültür metası olarak kitap gibi kavramlar oluşturmaktadır. Bu kavramlar bağlamında yapılan araştırmada, bookstagrammerların paylaşımları Erving Goffman'ın dramaturjik yaklaşımı çerçevesinde oluşturulan kategori ve alt kodlarla nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi yöntemiyle yürütülmektedir. Beş farklı bookstagram hesabından alınan elli adet video araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın analizi, ön sahne, arka sahne, kostüm ve sahne donanımı, performans duygusu, kültürel sermaye gösterimi, ticari sunumlar gibi kategoriler aracılığıyla yapılmaktadır. Araştırma sonucunda videolar çekilirken bireyin fiziksel görüntüsü, duygu aktarımı gibi unsurlarla benliklerini nasıl yansıttıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether social media is a means of self-presentation through Bookstagram accounts that produce book-based content. The theoretical framework of the thesis consists of concepts such as approaches to self, self-presentation, the development of social media, culture, and books as cultural meta. Within the context of these concepts, the research is conducted using content analysis, a qualitative research method, with categories and subcodes created within the framework of Erving Goffman's dramaturgical approach. Fifty videos from five different Bookstagram accounts form the sample of the research. The analysis of the research is conducted through categories such as front stage, backstage, costume and stage equipment, performance emotion, cultural capital display, and commercial presentations. The aim of the research is to reveal how individuals reflect their selves through elements such as their physical appearance and emotional expression while filming videos.