Üre/tiyoüre temelli beş üyeli heterosiklik bileşiklerin in vitro üreaz inhibisyon özelliklerinin araştırılması
Investigation of i̇n vi̇tro urease inhibition properties of urea/thiourea based five-membered heterocyclic compounds
- Tez No: 942254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ULUÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel süreçlerde yaygın olarak kullanılan kimyasal katalizörlerin dezavantajlarına dikkat çekilmiştir. Yüksek yatırım maliyetleri ve enerji tüketimi gerektiren bu katalizörler, süreç sonunda istenmeyen yan ürünlerin ve zararlı atıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durum, çevresel etkiler ve ekonomik verimlilik açısından istenmeyen sonuçlar doğurduğu için bazı kimyasal maddelerin kullanımını sınırlamakta ve alternatif yöntemlere yönelimi artırmaktadır. Son yıllarda, biyoteknolojik yaklaşımlar ve mikroorganizmaların sunduğu avantajlar endüstriyel alanda daha fazla ön plana çıkmıştır. Mikroorganizmalardan elde edilen enzimler, kimyasal tabanlı yöntemlere kıyasla daha çevre dostu bir alternatif sunmaktadır. Bu enzimler, süreç sırasında daha az atık üretilmesini sağlarken aynı zamanda değerli yan ürünlerin ortaya çıkmasına da olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen, enerji tasarrufu sağlayan ve doğal kaynakların gereksiz tüketimini önleyen yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle ticari açıdan, bir enzimin uzun süreli ve etkili kullanımı endüstriyel uygulamalar için oldukça değerli bir özellik olarak öne çıkmaktadır. İşlemler sonrasında bir enzimin üründen uzaklaşması, endüstriyel anlamda ekonomik kayıplara yol açabilir. Bu nedenle, enzimin stabil bir formda olması arzulanır. Enzimler tasarlanırken, öncelikle stabilite sağlamak için, ekstrem koşullara uyum sağlayabilen ve stabil bir yapıda enzim oluşturan mikroorganizmalar tercih edilir. Bu çalışmada, tiyoüre türevi olan 2,4-thiazolidinedione, rhodanine, hydantoin, 2-tiyohydantoin ve kreatin gibi bileşiklerle, ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynayan üreaz enziminin aktivite testleri gerçekleştirilmiştir. Üreaz enzimi, endüstri ve sağlık alanlarında büyük öneme sahiptir. Üreaz, birçok organizmada bulunan ve üre molekülünü amonyak ve karbondioksit olmak üzere iki ayrı bileşene ayıran bir enzimdir. Bu enzim, üre dönüşümü ve atılması süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical catalysts preferred in the industrial sector require high investment and increased energy consumption. Some chemical inputs are not preferred because they produce unwanted by-products and harmful wastes at the end of the process and may also require different processes. In the industrial field, biotechnology is more focussed on microorganisms. The use of enzymes derived from microorganisms results in less waste and new usable by-products compared to purely chemical-based industrial methods. Therefore, more efficient and environmentally friendly activities are being developed that save energy and limit unnecessary consumption of resources. From a commercial point of view, the most desirable situation in industrial enzyme utilisation is that an enzyme can be used longer and more efficiently. The removal of an enzyme from the product after processing can lead to industrial economic losses. Therefore, it is desirable that the enzyme is in a stable form. When designing enzymes, microorganisms that can adapt to extreme conditions and form enzymes in a stable structure are preferred primarily to ensure stability. Within the scope of the study, activity tests of urease enzyme, which contributes to the economic development of countries with compounds such as 2,4-Thiazolidinedione, Rhodanine, Hydantoin, 2-thiohydantoin and Creatinine synthesised from thiourea, will be carried out. Urease enzyme is of great importance in the fields of industry and health. Urease is an enzyme found in many organisms that cleaves the urea molecule into two separate components, ammonia and carbon dioxide. This enzyme plays a critical role in urea conversion and excretion processes.